İş

21’inci ‘Aydabir’ Söyleşisi “Tasarım, Zanaat, Teknoloji” Temasıyla Gerçekleşti

Moderatörlüğünü iç mimar Çağatay Ekinci Bulut’un üstlendiği söyleşide, tasarımcı Kerem Ariş ve Merve Parnas konuşmacı olarak yer aldı.

İDEALİST ve Bien iş birliğiyle hayata geçirilen güncel, sosyal ve ilham veren sohbetler serisi Aydabir, 29 Nisan Pazartesi günü “Tasarım, Zanaat, Teknoloji” temasıyla gerçekleşti. İstanbul Şişli’de bulunan addresistanbul’daki İDEALİST Merkez’de düzenlenen ve İç mimar Çağatay Ekinci Bulut’un moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşinin konuşmacıları, Uniqka’nın kurucuları tasarımcı Kerem Ariş ve tasarımcı Merve Parnas oldu.  

“Tasarım, Zanaat ve Teknoloji” teması çerçevesinde yapılan bu söyleşide, tasarımcıların güncel deneyimleri ve malzemelerle olan ilişkileri ele alındı. Teknoloji dünyasında tamamen el işçiliği ile üretilen ürünlerin tasarımdaki yeri ve önemi vurgulandı. Ayrıca, geçmiş deneyimlerin güncel tasarımlara nasıl aktarıldığı üzerinde duruldu.

Teknolojik tasarım ve üretim tekniklerinin, tarihsel verilerden ilham alarak yarattıkları örnekler, konuklar ve dinleyicilerle birlikte değerlendirildi. Sanat ve zanaatın mekânsal unsurlara olan katkıları, tasarıma adaptasyonları ve teknolojinin sunduğu avantajlar örneklerle incelendi.

Farklı disiplinlerden gelen konuşmacıların yer aldığı Aydabir söyleşi dizisinde güncel, sosyal ve ilham veren konular özgür ve samimi bir ortamda ele alınıyor. 2022 yılından bu yana devam eden söyleşi dizisi ‘Aydabir’in bir sonraki etkinliği yeni temasıyla Mayıs ayında addresistanbul’daki İDEALİST Merkez’de gerçekleşecek. ‘Aydabir’ söyleşi serisinin tüm videolarına İDEALİST İç Mimarlık Derneği YouTube kanalından ulaşılabiliyor.

Çağlayan Ekinci Bulut

2006 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünden mezun oldu. Yurt içi ve yurtdışında ağırlıklı otel, konut ve ticari alanlar olmak üzere büyük ölçekli pek çok projede yer aldı, tasarım süreçlerini yürüttü. Farklı üniversitelerde konuk eğitmen olarak ders verdi. Kariyerine Arketipo Design iç mimarlık firmasında ortak olarak devam eden Bulut, iç mimari çalışmalarının yanı sıra çeşitli kişisel ve karma sergilerde yer aldı.

Kerem Ariş

Boğaziçi Üniversitesi İktisat bölümünden mezuniyetinin ardından 9 yıl kurumsal hayatta çalıştı. Kurumsal hayata veda edip kendini tasarım alanında eğitti ve el işçiliği deneyimini arttırdı. Bu sürecin sonunda Uniqka’yı yarattı. Ariş, şu anda markanın kreatif direktörlüğünü sürdürürken aynı zamanda marka için ürünler tasarlamakta ve tüm ürünlerin el işçiliğini yapıyor.

Merve Parnas

Uniqka’nın ardındaki diğer ikili. Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra tekstil, perakende ve lüks marka sektörlerinde iş deneyimi kazandı. Estetik hakkında çok iyi bir göz ve seziye sahip olan Parnas, Kerem Ariş ile birlikte Uniqka’yı kurdu. Parnas, üretim ve malzeme kalitesi, renk, doku ve detaylar konusundaki çalışmaları ile Uniqka’ya yüksek değer katıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu