Yaşam

30 Milyon Kişinin İçinde Yaşamayı Düşündüğü Ama Gerçekleştiremediği Üst Yapı: Tokyo Babil Kulesi

Tarih boyunca ülkeler sanat, savunma ve turizm gibi çeşitli nedenlerle kule ve kolezyum gibi birçok yapı inşa etmişlerdir.Ve bugün inşa etmeye devam ediyorlar.

Günümüzde gösterişiyle bizleri büyüleyen binlerce kule olmasına rağmen, Tarihin en büyük kulesi olarak tasarlanan Tokyo Babil Kulesi şu anda yapılamaz. Peki neden inşa edilmedi? Bu binayı bu kadar özel yapan nedir? Bu soruların cevaplarını bulalım.

Tokyo Babil Kulesi, 10 km yükseklikte tasarlanmış bir hiper yapıdır. Bu nedenle insanlık tarafından tasarlanmış en büyük yapı unvanına sahiptir.

Bu devasa bina tasarımcısı Waseda Üniversitesi’nden Profesör Toshio Ojima’dır.

Kulenin adı, İncil’deki Babil Kulesi gibi cennete yükselme arzusunu ima ediyor.

Kule yaklaşık 1969 katlıdır.

Tokyo Babil Kulesi’ne en yakın bina yüksekliği sadece 4000 metredir. X-Seed, 4000 binasıdır.Bu bina 800 katlıdır ve henüz Tokyo Babil Kulesi gibi değildir. inşa edilmedi

Yapının logaritmik tasarımı, koni şekli, geniş tabanı ve sivrilen üst kısımları, onu herhangi bir kuvvete dayanacak kadar güçlü kılıyor.

Proje biyolojik çeşitliliğin korunmasına odaklandığından, Tokyo Babil Kulesi de bir arkeoloji* örneğidir.

*Arcology, İngilizce “architecture” ve “ecology” kelimelerinin birleşiminden oluşan, son derece yüksek nüfus yoğunluğunun ortasındaki büyük binalar için bir dizi mimari tasarım öğesidir.

Tokyo’nun tasarımdaki büyümesi sekiz farklı nesle ayrılıyor. Nesiller 1880’lerde başlar ve uzak geleceğe kadar devam eder. Kule, sekizinci nesilde tüm bölge sakinlerinin Tokyo’nun Babil Kulesi’ne benzer tek bir mega yapıda yaşayacağı şekilde tasarlandı. Amacı, kentsel büyümenin olumsuz çevresel etkilerini azaltmaktı.

Yapı, 1885’te açılan Tokyo’nun en işlek hatlarından biri olan Yamanote Sınırı içinde yer alacak şekilde tasarlandı.

Kulenin tasarımı aşağıdaki gibi bölgelere ve tesislere ayrılmıştır.

mega yapı; Şehrin tüm hükümet, iş ve eğlence tesislerini tek bir büyük binada bir araya getiriyor.Böylece toprak alanlarının azalması, binalarda kullanılan yapıların ısı tutması ve ağaçların azalması nedeniyle oluşan ısı adası etkisini azaltmayı amaçladılar.

1994 yılında, Japonya’daki ekonomik sıkıntıların ardından, Tokyo Babil Kulesi gibi hiperyapıları araştırmaya devam etmek için “Japon Hiper İnşa Çalışma Grubu” kuruldu.

Ancak sık sık hükümet değişiklikleri ve sürekli meydana gelen depremler kümenin dağılmasına neden oldu.

Tokyo Babil Kulesi’nin inşa edilememesinin sebepleri:

  • Aşırı maliyetli bir proje olması (25 trilyon dolar)
  • Doğası gereği geniş yer ihtiyacı
  • Uçak kazalarına sebebiyet vermemek için uçuş kısıtlaması olan bir yere inşa edilmelidir.
  • İçerisinde 30 milyon insanın yaşayacağı gibi oluşabilecek doğal afetlerde yüksek sayıda potansiyel can kaybı yaşanacaktır.
  • Rakım nedeniyle sert hava koşulları insanları etkileyebilir
Kaynaklar: Malevus, Küresel Veriler

cilimlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu