Sağlık

50 yaş altında kanser görülme sıklığı azaldı

İSTANBUL (IGFA) – Bilimsel araştırmalar, dünya çapında 50 yaş altı kişilerde kanser görülme sıklığının son 30 yılda yaklaşık yüzde 80 arttığını gösteriyor.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof., bu artışın arkasında büyük ölçüde hareketsiz yaşam tarzı ve kötü beslenme alışkanlıklarının yattığını açıklıyor. Dr. Yeşim Yıldırım, “Gençlerde kansere yakalanma riskini azaltmak için; “Onlara daha aktif olmalarını, ekran karşısında daha az zaman geçirmelerini, sağlıklı beslenmelerini ve sigaradan uzak durmalarını öneriyoruz” dedi.

Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer, prostat, kalın bağırsak, mide ve karaciğerdir; Kadınların meme, akciğer, kalın bağırsak, rahim ağzı ve tiroid kanserine yakalandığını söyleyen Prof. Yeşim Yıldırım, her 100 kanserden 5-10’unun kalıtsal hatalara bağlı olarak geliştiğini belirtti. Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Ailede birden fazla kişide meme, bağırsak veya yumurtalık kanseri öyküsü varsa bu bazı kanser türlerine yakalanma riskini artırıyor. Ancak bu kansere yakalanacağınız anlamına gelmez, sadece riskin arttığı anlamına gelir. Kalıtsal kanserler yani hatalı genlerden kaynaklanan kanserler; Yaşlanma, sigara içme, fazla kilolu olma, düzenli egzersiz yapmama, sağlıklı ve dengeli beslenmeme gibi diğer faktörlerin neden olduğu kanserlere göre çok daha az görülüyor” dedi.

EGZERSİZ KANSER TEDAVİSİNİN YAN ETKİLERİNİ AZALTIR

Aktif fiziksel yaşamın kanser riskini ve kanser tedavisinin yan etkilerini azalttığını anlatan Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Araştırmalar kanser tedavisi sırasında fiziksel olarak aktif olmanın tedaviye bağlı yan etkileri azalttığını ve daha hızlı iyileşme sağladığını gösteriyor. Egzersiz aynı zamanda yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde, kaygı ve depresyonun önlenmesinde de oldukça etkilidir. Düzenli, hafif tempolu yürüyüşler bile kanser tedavisinin daha sorunsuz ilerlemesine yardımcı olur. “Kemoterapi ve radyoterapi gören hastalar da egzersiz yapabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu