Haber

ABD Büyükelçisi Jeff Flake, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünü kutladı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Türkiye Büyükelçisi Jeff Flake, cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutlayarak, “Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki ortaklığın önümüzdeki yüz yılını sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. Türk milletini tebrik ediyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e en derin şükranlarımızı sunuyorum.” “Saygılarımı sunarım” dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, büyükelçiliğin sosyal medya hesabından Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Flake, mesajında ​​şu ifadelere yer verdi:

“Tebrikler Türkiye, 100’üncü yılınız kutlu olsun. Sizi Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıldönümünde kutluyorum. İki ülke arasındaki güçlü ortaklık tarihini düşünüyor ve takdir ediyoruz. Geçtiğimiz yüzyıl boyunca ABD ve Türkiye birlikte çalıştılar. İki ülkeyi birbirine bağlayan bağları ve iş birliğini güçlendireceğiz.” çok şey başardı. 2022’de bir milyondan fazla Amerikalı Türkiye’yi ziyaret etti. Amerikalıların Türk kültürüne ve kültürel mirasına duyduğu derin takdirin bir göstergesi olarak bu yıl şu ana kadar 700 binden fazla Amerikalı Türkiye’ye geldi. Ülkelerimiz arasındaki ticaret 2022 yılında artarak 34 milyar dolara ulaştı. ABD’de eğitim gören Türk öğrenci sayısı geçen yıl rekor seviyeye yükseldi. NATO misyonlarına yaptığı katkılar ve Rus savaşının hemen ardından küresel gıda güvenliğinin sağlanması yönündeki yorulmak bilmez çabaları, Türkiye’nin küresel öneminin açık örnekleridir. Amerika Birleşik Devletleri “Devletler ile Türkiye arasındaki ortaklığın önümüzdeki yüz yılını sabırsızlıkla beklerken, Türk milletini tebrik ediyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e en derin saygılarımı sunuyorum.” – ANKARA

mengen-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu