Haber

Adalet Divanı’ndan Türkiye’den son dakika açıklaması! İsrail’e kötü haber

İsrail’den son dakika haberleri:İsrail’in Filistin ve Gazze Şeridi’ndeki katliam baskınları artarak devam ederken, Türkiye’nin 26 Şubat’ta Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail aleyhine sunum yapacağı açıklandı.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yüksel, Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Emrah Karayel, Anayasa Komisyonu Üyesi ve AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan ile basın toplantısı düzenledi.

‘TÜRKİYE 26 ŞUBAT’TA ULUSLARARASI ADALET DİVANI’NDA SUNUM YAPACAK’

Yüksel toplantıda, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda açtığı “soykırım” davasında alınan ihtiyati tedbir kararını anlattı.

Yüksel, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun İsrail ordusuna ve güvenlik teşkilatına, “Hamas’ın Gazze’nin güneyindeki 4 taburunun imhası ve buradaki nüfusun uzaklaştırılması” konusunda hükümete sunmak üzere ortak bir plan hazırlanması talimatını verdiğini anımsatarak, Refah, 280 bin Filistinliye ev sahipliği yapan Gazze’nin şu anda nüfusunun yarısından fazlasını derme çatma çadırlarda barındırdığını söyledi.

Yüksel, “Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin de açıkça ifade ettiği gibi, Refah’taki Filistin halkını tahliye etme seçeneği yok. Çünkü artık halkın gidecek başka yeri yok. Refah’ta artan düşmanlıklar insani müdahaleyi çökertebilir. Bundan sonra olacaklar en kötü kaosun ötesinde olacak. Refah’a yönelik benzeri görülmemiş insani saldırı, hem soykırım sözleşmesinin hem de mahkemenin 26 Ocak tarihli geçici tedbir kararının önemli ve telafisi mümkün olmayan şekilde ihlal edilmesiyle daha da büyük ölümlere yol açacaktır. Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’in Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal ettiği Filistin topraklarına ilişkin politika ve uygulamalarının doğuracağı hukuki sonuçlara ilişkin davayı sürdürüyor. Türkiye, 26 Şubat’ta Uluslararası Adalet Divanı’nda sunum yapacak.”söz konusu.

‘İSRAİL’İN YASA DIŞI EYLEMLERİNİN SONUÇLARINA İLİŞKİN BİR SUNUM OLACAK’

Yüksel, tedbir kararına ilişkin soru üzerine şunları söyledi: “26 Şubat’ta Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı sunumu yapacak. Özellikle İsrail’in hukuka aykırı eylemlerinin sonuçlarına ilişkin bir sunum olacak. Türkiye de o noktada bu eylemlerin hukuka aykırılığını belirten bir sunum yapacak.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu