Ekonomi

Almanya’dan gelen mültecilere 7 bin 500 euro ödenek

Başbakan Olaf Scholz, Berlin’de düzenlenen zirvede göç konusunda kaynakları sınırlı olan eyaletlerin başbakanlarıyla görüştükten sonra, federal hükümetin Ocak 2024’ten itibaren federal eyaletler tarafından kabul edilen her mülteci için 7 bin 500 euro ödeyeceğini açıkladı.

Almanya’ya yasa dışı göçün azaltılmasının ortak hedefleri olmaya devam ettiğini belirten Scholz, “Bu konuda da bir dizi somut önlem üzerinde mutabakata vardık. Birlikte hareket etmemiz çok önemli, çünkü ancak bu şekilde amacımıza ulaşabiliriz.” her seviyedeki hedefler bir arada.” söz konusu.

Alman hükümeti, yasadışı göçü azaltarak, kaynakları Almanya’da gerçekten korunmaya ihtiyaç duyan sığınmacıların barınmasına yönlendirmeyi amaçlıyor.

Alman federal hükümeti ile federal eyaletler uzun süredir “mülteci maliyetleri” konusunda anlaşmazlık içindeydi. Eyaletler uzun zamandır federal fonların yeni gelen mültecilerin bakımı için yeterli olmadığından şikayetçiydi.

Ülkede 1 milyondan fazla Ukrayna vatandaşı bulunurken resmi rakamlara göre devletler bu durumun sınırlı kaynakları zorladığı yönünde görüş belirtiyor.

Ekim ortasında eyaletler bir araya gelerek federal hükümetten mülteci başına en az 10 bin euro ödemesini talep etti.

Öte yandan Ocak-Ekim ayları arasında ülkeye 230 binden fazla kişi sığınma talebinde bulundu. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70’lik bir artışa tekabül ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu