Ekonomi

Bakırdaki ralli sönerken altın fiyatları konsolide oldu

Investing.com – Altın fiyatları hafif geriledi ancak piyasalar, açıklanacak olan üretici fiyat endeksi ve perakende satış verilerinden ABD’nin faiz politikası hakkında yeni ipuçları beklerken son zamanların rekor seviyelerini korudu.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları da Asya saatlerinde geriledi ancak Çinli izabe tesislerindeki üretim kesintisi haberlerinin, piyasalarda sıkışıklığa işaret etmesinin ardından 11 ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti.

Genel metal piyasaları, ekonomik veriler öncesinde dolarda görülen dirençle baskı altında kaldı.

Faizlerle ilgili yeni işaretler üzerine altın fiyatları rekor seviyelerin altında seyrediyor

Spot altın %0,2 düşüşle 2.171,06 dolara gerilerken Nisan ayında vadesi dolan altın %0,3 düşüşle 2.175,35 dolara indi.

Külçe fiyatları hafta başında 2.200 dolar civarındaki rekor seviyelere yükselmiş ancak beklenenden daha yüksek gelen tüketici fiyat endeksi verilerinin, yüksek faiz korkularını piyasalara geri getirmesinin ardından hızlı bir konsolidasyon görmüştü.

Güçlü TÜFE verisi, dikkatlerin bugün açıklanacak olan ÜFE ve perakende satış verilerine çevrilmesine neden oldu. Bu iki verinin, Federal Rezerv’in faiz oranlarına ilişkin görünümünü büyük ölçüde etkilemesi bekleniyor.

Veriler ayrıca Merkez Bankasının faiz oranlarını sabit tutması ve politikayı gevşetmeye başlamak için aceleleri olmadığının sinyalini vermesi beklenen, gelecek haftaki Fed toplantısından önce geldi.

Bir dizi Fed yetkilisi, faiz indirimlerinin büyük ölçüde önümüzdeki aylarda enflasyonun izleyeceği yol tarafından belirleneceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Diğer değerli metaller de yaklaşan veriler öncesinde konsolide oldu. Platin %0,4 düşüşle 942,45 dolara gerilerken gümüş 25,170 dolarda sabit kaldı.

Bakır fiyatları Çin kaynaklı rallinin ardından son 11 ayın en yüksek seviyesinden geriledi

Mayıs vadeli ABD bakır kontratı dün 11 ayın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra %0,5 düşüşle 4,0382 dolara gerilerken Londra Metal Borsasında üç aylık vadeli işlemler, dokuz ayın zirvesinden %0,5 düşüşle 8.884 dolara indi.

Kırmızı metal, özellikle Çin’in en büyük bakır izabe tesislerinin ortaklaşa üretimi azaltma konusunda anlaştığı ancak planlanan kesintilerin kapsamının belirsizliğini koruduğu yönündeki medya haberleriyle desteklendi.

Özellikle dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin’in ekonomik görünümünün kötü olması nedeniyle bakır fiyatlarının erimeye devam edip edemeyeceğine dair şüpheler de devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu