Haber

Deriden Sentetik Malzemelere: Dünyayı Kovalayan Sihirli Futbol Topunun Evrimi

Futbol, ​​dünyadaki en tanınmış sporlardan biri olarak kabul edilir ve yıllar içinde hem oyunun kendisi hem de futbol topu çeşitli değişikliklere uğramıştır. Gelin hep birlikte futbolun tarihsel gelişimine ve kendine has konusu olan, şu an bizde tutku uyandıran futbol topuna bir göz atalım.

Tarihin derinliklerine kadar uzanan derin bir geçmişi olan futbolun ilk olarak nerede oynandığını tam olarak bilmiyoruz. 2. ve 3. yüzyıllarda eski Çin’de “Cuju” adı verilen bir oyun olarak oynanıyordu.

Bu oyun bir amaç için top atma üzerine bir delegasyondu. Bu ilk zamanlarda, futbol topları genellikle deriden, dikişli bir yapıya sahip, saman, saç veya diğer malzemelerle doldurulmuştu.

Eski Mısırlılar ve Aztekler de yuvarlak yaptıkları ipler ve hayvan derileri ile oynamaya başladılar.

Ancak bu dönemlerde futbol topunun yapımında kullanılan ekipman ve detaylar hakkında kesin bilgi sahibi olmak zor olsa da daha çok doğal malzemelerin kullanıldığı ve topun çoğunlukla deri ile kaplandığı düşünülüyor.

Futbolun çağdaş versiyonu 19. yüzyılda İngiltere’de şekillenmeye başladı. Bu dönemde futbol topunun tasarımında önemli değişiklikler oldu. Aşağıda ilk futbol topunu görüyorsunuz.

1855 yılında Charles Goodyear kauçuktan yapılmış ilk futbol topunu geliştirdi. Bu, futbol topunun yapımında değerli bir kilometre taşıydı.

1888’de İngiliz futbolunun kurallarını belirleyen Futbol Federasyonu kuruldu. Bu konsey futbol topunun standartlarını da belirlemeye başladı. Bu dönemde içi hava dolu lastik balonlarla doldurulmuş kumaş malzemelerden futbol topları yapılmaya başlandı.

İngiliz mucit HJ Lindon, futbol topunun geliştirilmesine ve rafine edilmesine değerli katkılarda bulundu. Futbol topunun dışını korumak için deri kaplama kullanılması da ürettiği toplarla mümkün olmuştur.

Futbol topu 20. yüzyılda daha da mükemmel hale geldi. 1930’da düzenlenen ilk FIFA Dünya Kupası’nda ilk kez resmi bir futbol topu kullanıldı. Bu top, Uruguay’da gerçekleşen turnuvada kullanılan sözde T model bir toptu. T-modeli deriden yapılmıştır ve içi hava dolu bir lastik balon ile desteklenmiştir.

1970’lerde Adidas Tango adı verilen top, ilk olarak 32 panelli bir tasarımla tanıtıldı ve futbol topu üretiminde bir dönüm noktası oldu.

Futbol toplarının şekli her büyük turnuvada değişse de yine de standartları koruyor.

Genel kabul görmüş FIFA standartlarına göre, futbol topları 68 ila 70 cm (27 ila 28 inç) çapında olmalıdır. İç basınç, 0,6 ila 1,1 atmosfer (8,5 ila 15,6 psi) arasında olmalıdır.

Yeni nesil toplar artık sensörlere sahip. Bu sensörler ofsayt ve çizgi teknolojisi gibi konularda yardımcı olurken; Futbol topundan gelen bilgiler işlenerek topun ne kadar yoğun yansıdığını ölçmemize yardımcı olur.

Milyarlarca insanı ekrana kilitleyen bu en kusurlu oyunu daha eğlenceli hale getirmek için futbol topunun evrimini birlikte inceledik.

Favoriniz hangi toplardı? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu