Ekonomi

Diyarbakır Otobüs Şoförleri Zam Talebiyle İşten Ayrıldı

DİYARBAKIR Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde farklı firmalarda çalışan 150 otobüs şoförü, sefer başına 1500 TL’lik ücretlerinin 2 bin 400 TL’ye çıkarılması talebinin reddedilmesi üzerine işten ayrılma kararı aldı. Bazı asistanlar sürücülere destek verirken, hükümete motorinde ÖTV indirimi çağrısı yapıldı.

Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali işletmeleri ortasına gelen farklı otobüs firmalarında çalışan 150 şoför, zam taleplerini firma yetkililerine bildirdi. Şirket yetkililerinin yaptığı toplantıda artış kararı alınamayınca sürücüler işten ayrılma kararı aldı. Sürücüler terminalde toplanarak basın açıklaması yaptı. Sürücüler adına konuşan İdris Hocaoğlu, artış taleplerinin karşılanmamasının üzüntü verici olduğunu belirterek, hassas kesimin varlığını sürdürmesi için hükümete motorinde ÖTV indirimi çağrısında bulundu.

‘TALEPİMİZ DENEME BAŞINA 2 BİN 400 TL’

Hocaoğlu, firmaların para kazanamadıklarını bu nedenle artış taleplerinin karşılanmadığını söyledi. Saat sonunda çalışan arkadaşlar çalışacak, çalışmayan arkadaşlar ise farklı departmanlara gidecek. Talebimiz yolculuk başına 2 bin 400 TL civarındaydı. Maalesef talebimiz karşılanmadı. Onlar da haklı yönlerini açıklayıp şubenin maliyet artışını anlatarak taleplerimizi karşılayamadıklarını ve bu durumun devam edeceğini söylediler. Diyalog yolu açık değil, yani kapattılar. Farklı şubelere yönelmek istiyoruz. Çünkü bu parayla geçimimiz yok. Yükümüz var. Şimdi göreceğiz, Allah herkesin yardımcısı olsun. Islak imza atan arkadaşlarımızın sayısı 150 kadar. Yanlış anlaşılmasın, çekilin, çalışmayın, kesmeyi zorlaştırmanın bir yolu bu. Hiçbir talebimiz yok. Ama buradan hükümetimize seslenmek istiyorum. O yüzden dizel fiyatını biraz düşürün. Bize bir muafiyet verin, böylece adamlar zam yapmazsa onların da başı dertte olur. Bunların da hakkının verilmesi lazım. Devlet büyüklerimiz bu konuya bir analiz bulsunlar. Bu şubeye özel ÖTV indirimi yapabilirler. Esnafa takviye yaparlarsa, esnafın kazancı artarsa ​​bu bize yansır. Kazanamadıkları için bunu bize yansıtamıyorlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu