Ekonomi

Dolar haftaya rekorla başladı

Dolar/TL, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 23,50’yi aştı ancak haftayı öğleden sonra düşüşle 23,41’de tamamladı.

Dolar bu sabah düşük hacimli piyasada 23.65 liraya kadar yükselerek yeni tarihi zirvesine ulaştı. Örneğin Euro 25,53 lira gibi rekor seviyeye ulaştı.

EKONOMİ YÖNETİMİ BELİRLENDİ, ATILACAK ADIMLAR

Öte yandan, yeni ekonomi ekibi hızla şekillendi. Atılacak adımlar bekleniyor.

Merkez Bankası’nın yeni lideri Hafize Gaye Erkan, cuma günü görevini Şahap Kavcıoğlu’ndan devraldı. Şahap Kavcıoğlu, BDDK Başkanı oldu.

Piyasalar, yeni ekonomi yönetiminin hangi adımları atacağını ve bu adımları atarken elinin ne kadar rahat olacağını merakla bekliyor. Yeni TCMB Başkanı Gaye Erkan’ın ilk büyük sınavı, TCMB’nin politika faizlerini belirleyeceği Perşembe günü olacak. Yeni lider Gaye Erkan’ın enflasyonu düşürmek ve Türk lirasını cazip hale getirmek için faiz artırımına gidebileceği tahmin ediliyor.

Bu hafta döviz kurları için kritik bir hafta. Çarşamba günü ABD Merkez Bankası (Fed) ve Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararlarını açıklayacak.

Fed ve ECB’nin politika faizinde herhangi bir değişiklik yapmaması bekleniyor.

Yurt içinde bugün cari açık rakamları izlenecek. Mevcut istikrarın Nisan ayında 4,5 milyar olması bekleniyor. Yıllık cari açığın ise 45,5 milyar dolar seviyesinde olması bekleniyor.

ercis-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu