İş

Dünyanın en zengin 4. adamı artık “İlk 10”da bile yok: 1 haftada 36 milyar dolar kaybetti!

Emre ERGÜL

68 yaşındaki Hintli iş adamı Gautam Adani, 24 Ocak’a kadar dünyanın en zengin dördüncü adamıydı. Sahibi olduğu Adani Kümesi, havalimanı işletmeciliğinden yemek hizmetlerine, liman işletmeciliğinden kömür madeni işletmeciliğine kadar çeşitli işler yapıyordu. ..

Kişisel serveti 120 milyar dolar olan Adani, kişisel servet listesinde Louis Vuitton sahibi Bernard Arnault, Tesla sahibi Elon Musk ve Amazon sahibi Jeff Bezos’un ardından geldi. Ama olan 24 Ocak’ta New York merkezli açığa satış odaklı bir şirket olan Hindenburg Research’ün Adani’yi hedef alan 100 sayfalık bir raporunun yayınlanmasıydı. Rapor, Adani’yi portföy şirketlerinin değerini şişirmek için çeşitli muhasebe hileleri kullanmakla suçladı.

Çöküş, 25 Ocak’ın prestijiyle başladı, ancak şirket tezleri bunu “sadece bize değil, aynı zamanda Hindistan’a, Hint kurumlarının bağımsızlığına, bütünlüğüne, kalitesine ve Hindistan’ın büyüme hikayesine yönelik hesaplı bir saldırı” olarak tanımladı. Adani Green Energy, Adani Transmission, Adani Total Gas… Adani Group’a bağlı şirketler Mumbai Borsası’na para kaptırmaya başlarken; Dünya basını da her gün Adani’nin kaybını yazıyordu. Şirket hisseleri çakılırken toplam zarar 10, 20, 50 milyar dolar ve 70 milyar doları buldu.

Şimdi en zengin 11.

Kayıplar Adani’nin cüzdanını da vurdu. Kişisel serveti üçte bir oranında eriyen Adani, şimdi 84.5 milyar dolarla “Dünyanın En Zengin İlk 10’u”ndan düştü. Şu anda Carlos Slim’ten sonra en zengin 11. kişi…

Grubunun en büyük şirketi Adani Enterprises’ın yeni hisselerini yatırımcıya satarak 2,5 milyar dolar toplayan Adani, hisse çöküşünü “şimdilik” durdurdu ama piyasa uzmanları yine de temkinli… Örneğin, Avustralyalı analist Tim Buckley, bunu hâlâ “Hindistan mali sistemi için bir risk” olarak nitelendiriyor. tarif ediyor.

Peki geçen seneye kadar tanınmayan ve bir ihbarla sarsılan bu Adani kimdir? 1980’li yıllarda polimer ithalat-ihracatı ile iş hayatına giren Adani, 1990’lı yıllarda Mundra şehrinde bir liman inşa ederek zenginlik mertebesine ulaştı. Havaalanı ve enerji santrali inşaatlarının ardından Adani, Avustralya’da ilk yurt dışı işini aldı, Carmichael ise opencast projesini tamamladı.

New York Times, Adani’nin ekonomik büyümesini Başbakan Narendra Modi’ye bağlıyor. “Modi de Adani de Gujarat’lı” yazan ABD gazetesi, Adani’nin Modi’nin başbakan olmasının ardından 2014’te Yeni Delhi’ye yaptığı ziyarette uçağını kullandığına dikkat çekerek, “Algı yarattı” dedi.

India Today’e konuşan Adani aynı fikirde değil: “Profesyonel başarım herhangi bir liderin sayesinde değil, otuz yılı aşkın uzun bir süre boyunca çeşitli liderler ve hükümetler tarafından başlatılan politika ve kurumsal reformlar sayesinde oldu.”

Jainizm’e inanıyor

Adana, M.Ö. MÖ 500 yıllarında Hindistan’da kurulan jainizm dinine inanıyor.

Adani Grup’ta “Büyük Çöküşe” neden olan Hindenburg’un geçmişi çok eski olmasa da bugüne kadar 30’a yakın şirket hakkında rapor hazırladı.

Adani’nin “Dava açacağız” tehditlerine “Mutluyuz” yanıtını veren Hindenburg’un Lideri Nathan Anderson, “ABD’de açsınlar da Adani ile ilgili tüm belgeleri yasal olarak talep edelim” diyecek kadar raporunun arkasında. Grup”…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu