Ekonomi

Emlak Uzmanı: Konut Fiyatları Düşüyor Ama Ev Sahipleri Yüksek Fiyat Listeleriyle Piyasayı Etkiliyor

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Konut fiyat endeksindeki düşüş devam ediyor. Gayrimenkulde fiyatlar düşüyor. Ancak birçok mülk sahibi girdiği yüksek fiyatlı ilanlarla daha yüksek bir pazar yaratıyor.”

Emlak fiyatlarında önceki dönemlere göre düşüş yaşandı. Ancak birçok işletme sahibi, yüksek fiyatlı reklamlarla daha yüksek bir pazar yaratmaya devam ediyor. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, mülk sahiplerinin satışa sunduğu birçok emlak ilanının piyasa fiyatlarının üzerinde fiyatlara sunulduğunu belirterek, “Gayrimenkul işletmelerinin en son satılan ve satılık gayrimenkuller hakkında bilgileri var. Özellikle bu dönemde pek çok gayrimenkul sahibinin rakip piyasa analizini makul bulmadığını ve daha yüksek fiyatla reklam yaptığını görüyoruz.Ancak satıcılar nasıl en yüksek fiyattan satmak istiyorsa alıcılar da aynı şekilde satmak istiyor. Emlak pazarlamasında en önemli sorunlardan biri, gayrimenkulün gerçek piyasa fiyatının belirlenmesidir. “Bu en iyi bölgesel uzman gayrimenkul danışmanları tarafından yapılır” dedi.

“Alım fırsatı var”

Emlak piyasalarında özellikle son bir yılda inşaat maliyetlerinin yüzde 66,49 oranında arttığını ve artmaya devam ettiğini belirten Özelmacıklı, “Yeni konutların üretim maliyetleri de her geçen gün artmaya devam ediyor. Tabii faiz de bir faktör. finansman maliyetinin bir kısmı, dolayısıyla maliyetler. Hatta artık birçok bölgede arsa maliyeti olmadan, müteahhit kârı olmadan yani sadece inşaat bedeli karşılığında satılan fırsat mülkler var. Nakit değerlidir ve alıcılar güçlüdür. Enflasyonun etkilerinden korunmak isteyenler şu anda faiz gelirini fırsat olarak görebilirler. Ancak bu kesintili dönemden sonra mevcut fırsatlar kaçırılacaktır.” dedi.

“Takas teklifi yoğunlaştı”

Gayrimenkul işletmelerine gelen takas tekliflerinin özellikle son dönemde arttığını belirten Özelmacıklı, “Gayrimenkul işletmelerimizin tarladan arsaya, daireden konuta pazarladığı gayrimenkuller için çok yoğun takas teklifleri alıyoruz. Alıcılar var. Araç fiyatlarındaki düşüşü emlak takası ile daha avantajlı hale getirmek isteyen vatandaşlar, “Bu nedenle emlak piyasalarında pazarlama sürecimiz uzuyor. Listeleme kapanış sürelerimiz artmış olsa da faiz artışlarının azalmasıyla birlikte emlak piyasalarının yeniden hareketleneceğini düşünüyoruz” dedi.

“Kamu spotu açıldı”

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından gayrimenkul ticareti konusunda farkındalık yaratmak amacıyla kamu spotu videosu yayınlandığını belirten Özelmacıklı, “İnsan yaşamının en temel unsuru olan gayrimenkul üzerinde aracılık hizmeti vermek, Önemli bir altyapı, bilgi donanımı ve işgücü.Ülkemizde yaklaşık 56 bin kişi var.Gayrimenkul işletmeleri ve yetki belgesi almış 121 bin emlak danışmanı var.Bizim beklentimiz giriş koşullarını değiştirmek yerine daha nitelikli hale getirilmesi. Sektörün, düzenlemelerle tek bir gayrimenkul işletmesine yetki verebilmesi, bilgi ve belgelere erişim sorunlarımızın ortadan kaldırılması, izinsiz aracılık faaliyetlerine cezai yaptırım uygulanması.” dedi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu