İş

EYT’lilere dev finansman! başvurular devam ediyor

Emeklilik yaşı (EYT) maddesinden yararlananların kıdem yükünü hafifletmek için patrona verilen Hazine garantili düşük faizli kredi esasına 5 bin 500 başvuru geldi. Kullanılan kredi bedeli 7,5 milyon lira, kefalet tutarı ise 5,5 milyon lira oldu. Kıdem tazminatı kredisine başvuru sayısının az olması, emeklilerin çalışmaya devam ederek kıdemlerini kendi içlerinde tutmalarından kaynaklanmaktadır.

EYT kıdem tazminatı için KGF destekli kredi başvuruları 24 Mart’ta başladı. Sağlanacak mali desteğin toplam tutarı 50 milyar TL olarak belirlendi. Hazine destekli pakete başvurular kamu ve özel bankalara yapılmaktadır. Emekli olan çalışanların hesaplarına sağlanan finansman desteği KOBİ’ler için 13,3 milyon lira, diğer işletmeler için 28,5 milyon liraya kadar. Emekliliğe hak kazananlar için bu kredinin kıdem tazminatı olarak ödenmesi gerekiyor.

HESAPLARA MEVDUAT

Kefalet oranı KOBİ’ler için yüzde 75, diğer şirketler için yüzde 70 iken, azami 6 ay ödemesiz olmak üzere 36 vadeye uzatıldı. Paket kapsamında 24 aydan uzun vadeli krediler için faiz ve kâr payı oranı TLREF artı 300 baz puan uygulanmaktadır. Söz konusu faiz oranları 1-10 çalışanın kıdem tazminatı için kullanılacak krediler için geçerlidir. Bu çalışan sayısını aşan kredilerin kullanımı için faiz ve kar payı oranı banka tarafından belirlenir. Söz konusu ödemeler, borç veren tarafından doğrudan emekli olacak çalışanların hesaplarına yatırılmaktadır.

ÖNCE ÖDENMELİDİR

İş Kanunu’na göre kıdem tazminatının peşin ödenmesi, taksit ödemesi için işçinin onayı gerekiyor. En az 1 yıl çalışmış olanlar için kıdem tazminatı açısından patrona bağlı olarak iki seçenek bulunmaktadır. Patronla karşılıklı anlaşmaya bağlı olarak kıdem tazminatı alabilirler, istifa ettikleri tarihte kıdem almayarak çalışmaya devam ederek işten ayrılırken de talep edebilirler.

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu