Yaşam

Güç Tutkusu Tarafından Yaratılan Manipülasyon: Makyavelizm

Genel olarak insanlar “güvenilmez”Özellikle siyasette olduğunu iddia ettiği bu akım, siyasi şahısların sözlerini tutmayarak halkı kandırdıklarını, aynı zamanda siyasi bir manipülasyonla iktidara geldiklerini söylüyor.

hepimiz oldukça aşinayız Makyavelist insanlar siyaset ve ahlakı birbirinden ayrı tutar. Daha fazla kişiye fayda sağladığı sürece her yolun mubah olduğunu söyleyen Makyavelizm, günümüzde tüm siyasetçilerin kullandığı bir yoldur; bilsek de bilmesek de.

Machiavelli, bir hükümdarın iktidarda kalmak istiyorsa kitlelere karşı hoşgörülü olmaması gerektiğini öğütler.

Evet, doğru duydunuz. Günümüzde sıklıkla kullanılan bu sistemde hükümdar da halka karşı kaba kuvvet kullanmakZamanı geldiğinde çekinmemesini ve siyasi manipülasyonlara başvurmaktan kaçınmamasını öğütler.

Hükümdarın gücünün devamlılığını sağlamak için kullandığı her yol caiz görünmektedir.

Aslında bu amaçla her yolu kullanmak yasal görünmektedir. Bu noktada Machiavelli’nin siyaseti” devleti bozma sanatıBunu görerek arkasındaki sihri şu şekilde açıklayabiliriz: Siyaseti “gerçekçilik” ile ele alır ve uygun açıklamalar getirir.

Ona göre siyasi talep ve arz doğrultusundaki tüm siyasi aktörler kendi çıkarlarının peşindedir. Seçmenlerin asıl amacı” fayda maksimizasyonusiyasi partiler için asıl amaç ise “ oy maksimizasyonu“Durmak.

Seçmenlerin ortalığı birbirine katmak ve seslerini daha çok duyurmak amacıyla kurdukları birliklere “sendikalar” denir. kira maksimizasyonu ‘ peşinde. Siyasiler tarafından göreve getirilen bürokratlar bütçe maksimizasyonuBunun için çaba gösterdiklerinde makamdaki konumlarını koruyorlar”.

Makyavelizm’in temel amacı, iktidarı ele geçirmek ve sürekli olarak sürdürmektir.

Bu ideolojiye göre halka, devletin bekası için güçlü olması gerektiği ve bunun için her türlü yol ve usulün kullanılabileceği anlatılır. İktidarda kalmak hükümdarın çıkarına değil devletin bekasıBunun için gerekli olduğu halka anlatılırsa halk nasılsa inanır(!).

Machiavelli’nin deyişiyle bir hükümdar sadece hayatını ve devletini korumayı düşünmelidir: Bunu başarana kadar başvurduğu her yol halk tarafından makbuldür. Çünkü dünya sıradan insanlardan oluşuyor.Küçük azınlığın sözü ancak büyük çoğunluk ne yapacağını bilemediği zaman duyulur.

Güç kazanmak aynı zamanda “sapkınlık” sanatını kullanmak demektir.

Sapkınlık kavramını basitçe tanımlamamız gerekirse, bir siyasi liderin veya bir partinin her türlü siyasi manipülasyondan yararlanarak güç elde etme stratejileridir. Aslında her politikacı bu stratejileri yapar,sadece fark etmiyoruz.

Bu nedenle bu kavram “savaş sanatı” olarak da adlandırmak yanlış olmayacaktır. Yani, bu bir tür siyasi çıkar savaşı.

Makyavelizm ile sapkınlığı bir araya getiren herkes artık usta bir politikacıdır.

Güce susamış bir despotu hayal edelim. Bu hırs, onu her türlü siyasi manipülasyona başvurmaya itiyor. Bunların ortasında, hepimiz biliyoruz yalan, aldatma, millete övgü, oy ticareti, oy satın alma, kayırmacılık, gerrymanderingSeçim bölgesi olarak bildiğimiz seçim bölgesi ayrımı gibi yollar var.

Sapkınlıkta despotik kişi güç elde etmek için ulusla bütünleşir ve onları yok eder. “Aziz millet” gibi hamd ile selamlaşma vardır. Edebi sanatlar halka hitap etmede, özellikle seçim dönemlerinde yapılan konuşmalarda oldukça değerlidir. Örneğin konuşmalarında özlü sözler kullanmak, şiir okumak, doğaçlama konuşmak millet üzerinde çok etkili bir taktiktir.

Özellikle son dönemde gündemimizden düşmeyen olumsuz log-rolling de bir diğer manipülasyon aracı.

taraflar arasında “oy ticareti” log-rolling olarak tanımlanan, siyasi aktörler arasında karşılıklı çıkara dayalı ittifakı ifade eder. Birbirinden oldukça farklı niyet ve ideolojilere sahip çeşitli partiler, insanoğlunun yapacağı bir şey olmayan “çıkar” söz konusu olduğunda birleşmeyi tercih etmektedirler.

Çeşitli partilerle güç hırslarının peşinde koşanlar olumsuz oy takası yapabilir; bazı kirli “ittifaklara” girebilirler ve hatta oy satın alabilirler. Okurken bunların hiçbiri sizi şaşırtmamalı!

Gerrymandering, çoğumuzun aşina olduğu bir manipülasyon tekniğidir.

Aslında bu strateji, seçim çevresinin sonunun mutlaka bir partiye fayda sağlayacak şekilde çizilmesini sağlamaktır. Bu noktada seçimler öncesi iktidar partisi söz konusu bölgelere hareketlendi. harcamalar ve vaatlerSeçmenin oyunu artırarak maksimize etmeye çalışır.

“Stratejik oylama” ‘İktidar partisi’ adı verilen bir diğer formül ise parti lehine oy verilmesini teşvik ediyor. Bu oylama özellikle kararsız seçmenlerin iradesini yönlendirmede son derece etkili olabilen bir manipülasyondur. Muhtemelen Türkiye’nin milyonlarca kararsız seçmeni 14 Mayıs seçimlerinde yüzdeleri etkileyecek şekilde bir tercih yaptı. Bu noktada kararsız seçmenler başta olmak üzere tüm seçmenlere; oylarınız boşa gitmesin, O partinin seçilme şansı yok.”, “ oylarımız bölünmedi”, “ kararımızdan dönmeyelim” beyannameleri yoğun bir şekilde seçmenin önüne sunulmakta ve iktidar partisine oy verdikleri görülmektedir.

Bu tür manipülasyon hedefi ile “gündem kontrol” tekniği de kullanılabilir.

Ülke olarak nelerle uğraşmaya çalışıyoruz? enflasyon, ekonomi, şok, yoksullukAslında partilerin çeşitli kriz dönemlerinde gündemi bir süreliğine de olsa unutturmak için suni gündemler üreterek seçmeni yönlendirmeye çalışmaları da bundandır.

Makyavelci lider,Bunların dışında polisin ve emrindeki ordunun yetkilerini kötüye kullanmak, yasa dışı suç örgütleriyle işbirliği yapmak, ülkede planlı bir kaos ortamı yaratmak, siyasi suikastlara başvurmak gibi hukuka aykırı uygulamalar yapmaktan kendisini alıkoymamaktadır. keyfi tutuklamalar yapmak, muhalefetin sesini susturmak.

Machiavelli’nin dediği gibi, insanoğlu çok saf ve Acil ihtiyaçlara o kadar çabuk teslim olurlar ki, Aldatma alışkanlığı olan biri her zaman aldatacak birini bulur. Sanırım tüm bunlardan sonra hepimizin ders alma zamanı geldi. Politikacılar pratik yapıyor ” Her zaman ve her şeyde iyi bir insan örneği olmak istiyorsanız, kaybolursunuz.mantığı aslında bugün bir milletin yok olmasına sebep oluyor.

Kaynaklar: MAchiavellism, sapkın ve siyasi manipülasyon sanatı, machiavelli ve machiavellianism

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu