Haber

İBB’den Soylu’ya yanıt: Belediyede terörist çalışmamaktadır, çalışamaz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde işe alınan 1668 kişinin yahut yakınının terör örgütü irtibatı/iltisakına dair kaydı ve isimli kayıt bulunduğu belirlenmiştir” sözlerine yazılı açıklama ile yanıt verdi.

İşe alımların kanunlara göre yapıldığı belirtilen açıklamada, “İBB, bağlı kuruluşlar ve iştiraklerinde işe alımlar tüm ilgili mevzuat kararlarına uyumlu formda yapılmaktadır. Hatta sayın bakanın birinci açıklamasında tabir ettiği 557 terörist çalışıyor açıklaması da dahil sayın Valilik ve Bakanlığa yazdığımız yazılar hala yanıt beklemektedir” ifadeleri kullanıldı.

“Bu kapsamda 24 Haziran 2019 tarihinden bugüne toplam 28.700 kişi işe alınmış, 19.907 kişi işten çeşitli sebeplerle ayrılmıştır. İşe girişlere ve çıkışlara kış yol bakım, cankurtaran üzere mevsimlik işlere her yıl nizamlı olarak yapılan vadeli işler de dahildir” denilen açıklama şöyle devam etti:

17 BİN 839 KİŞİ İÇİN ARAŞTIRMA TALEP ETTİL, 15 BİN 277’SİNE YANIT ALINDI: Anayasa Mahkemesinin Eylül 2019 tarihinde aldığı karar gereği Eylül 2019-Nisan 2021 tarihleri ortasında arşiv araştırması güvenlik soruşturması yapılması kanunen mümkün değildir. Bu tarihler ortası haricinde işe girişi yapılan 17.839 kişi için arşiv araştırması talebi yapılmış, bugüne kadar 15.277 adedine karşılık alınmıştır. İlgili mevzuatta açıkça belirtildiği üzere arşiv araştırması talebi 30 iş günü içerisinde cevaplanması gerekirken taleplerimiz ortalama 90 günün üzerinde cevaplanmaktadır. 180 günden fazladır yanıt beklediğimiz 33 kişi vardır. Bu durum işlerin sürdürülebilirliği ve vatandaşa sunumu konusunda kurumlarımızı çok zorlamaktadır.

64 KİŞİNİN İŞ ALAKASI RAPORLA TIPKI GÜN SONLANDIRILDI: Tüm bu araştırma taleplerine alınan karşılıkların içerisinde toplam 64 şahsa ait raporda terörle alakalı soruşturma ya da hata ögesine rastlanmış ve bu bireylerin iş bağları tıpkı gün içerisinde sonlandırılmıştır. Bunlardan 3’ü 2019 öncesi girişlidir. Bu raporların yalnızca 22’sinde geçmişte katılaşmış bir cezası olan kişi görülmektedir. Yani öbür raporlar aslında sürmekte olan bir soruşturma ya da incelemeyi söz etmektedir. Birçok temelsiz suçlama da bu periyotta kurumları ve insanları mağdur etmiştir. Örneğin bu periyotta gazetelerde 33 çalışana ait haberler yapılmış, bu çalışanların 15’inin arşiv araştırması dahi pak gelmiştir. Hala çalışmaktadırlar.

MİLLİ GÜVENLİK KONUSUNDA HASSASİYETİMİZ TARTIŞMAYA KAPALIDIR: Sonuç olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde terörist çalışmamaktadır, çalışamaz. Devletimizin ilgili ünitelerinden gelen ya da gelecek olan her türlü bilgi titizlikle ele alınmakta ve gereği de yapılmaktadır, yapılacaktır. Ulusal Güvenlik konusundaki hassasiyetimiz vatan sevgimizle beslenen idare kültürümüz gereği tartışmaya kapalıdır. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu