Haber

İSTANBUL’DA AVM’LERİ VE ORMANLARI HEDEF ALAN 15 ŞÜPHELİ HAKKINDA İDDİANAME HAZIRLANDI

İSTANBUL’da PKK/KCK terör örgütünün talimatları doğrultusunda alışveriş merkezleri ve ormanlarda yangın çıkarmak için harekete geçen 15 sanıkla ilgili soruşturma tamamlandı. İddianamede 12 sanık hakkında 5 ayrı suçtan 2 ağırlaştırılmış müebbet ve 47 yıla kadar hapis cezası istenirken, 18 yaş altı 2 sanık hakkında da aynı suçlardan 61 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede, sanıkların Sultangazi Kent Ormanı, Bayrampaşa’daki alışveriş merkezi, Esenler’deki otlak ve mağaza ile Şile’deki ormanda yangın çıkarıcı cihazlar yapıp yangın çıkardıkları belirtildi. Ayrıca şüphelilerin yoğurt kutularından yangın çıkarıcı cihazlar yaptıkları da belirlendi.

PKK 2019’DA ORMAN YAKMA TALİMATINA VERDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, PKK/KCK terör örgütünün kontrolünde yayın yapan haber sitelerinin 2019 yılında eylem talimatı niteliğinde haber yaptığı belirtildi. 11 Temmuz-24 Ağustos tarihleri ​​arasında birçok il ve ilçede çıkan yangınların sorumluluğunu üstlendikleri belirtilerek internet sitelerinde yer alan açıklamada. 2019 yılındaki orman yangınlarıyla ilgili olarak Mardin’de yakalanan bir şüphelinin ifadesinde, görevlendirildikleri belirtildi. Örgüt kapsamında Türkiye’nin farklı illerinde eylem yapacağını, İzmir’e eylem yapmak üzere gönderildiğini, orman yangınları çıkararak da eylem yapabileceği yönünde talimat aldığını söyledi. PKK/KCK terör örgütü üyelerinin haber sitelerinden Türkiye’de orman yangını başlatılması ve eylem talimatı şeklinde çağrılarda bulunduğu bildirildi.

AVM’DEKİ MAĞAZA YANGIN ÇIKARMAYI PLANLADILAR.

1 Ağustos 2023’te Bayrampaşa’da bir alışveriş merkezinde çantaya yabancı cisim patlaması sonucu 2 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili savcılık soruşturma başlattı. Gözaltına alınan DB ve Sinan Aslan, polisteki ilk ifadelerinde ifade verdi. Çantayı Bağcılar’da boş bir arazide bulduklarını, içinde şarj cihazı ve sigara bulunduğunu söyledi. DB’nin daha sonra yaptığı açıklamada çantayı Serhat Doğan’dan aldığı ve Doğan’ın çantayı Bayrampaşa’daki alışveriş merkezindeki bir mağazaya bırakması gerektiğini söylediği belirtildi.

MEYVE YOĞURT KUTULARINDA ATEŞ AYARLARI YAPTLAR

İddianamede, 18 yaşının altındaki DB’nin, Sinan Aslan ile birlikte 25 gün önce Esenler Metro İstasyonu çıkışındaki boş arazide yangın çıkarmaya çalıştıklarını belirtmesinin ardından soruşturmanın derinleştirildiği belirtiliyor. Yapılan çalışmalar doğrultusunda iki şüphelinin HTS kayıtları incelendiğinde, Esenler Fevzi Çakmak Mahallesi’nde üs kayıtlarının olduğu belirlendi. Sinan Aslan’ın ifadesinde, Serhat Doğan’ın kendilerine meyveli yoğurt kutuları verip Esenler’deki otogar çevresindeki çimenlik alana bıraktığı, bir gün sonra da sosyal medyada olay yerinde yangın çıktığı haberini gördükleri belirtildi. onları bıraktılar. İddianamede, yapılan incelemeler sırasında resmi kayıtlarda Esenler’de belirtilen adreste herhangi bir yangın kaydının bulunmadığı, şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda Esenler Metrosu ve Esenler çevresinde yangın çıkardıkları belirtildi. Otogar, PKK/KCK silahlı terör örgütü adına harekete geçecek.

SULTANGAZİ ŞEHİR ORMANINA 3 BOMBA BIRAKTILAR, BİR BOMBA’NIN PATLAMASI SONUCUNDA YANGIN ÇIKARDILAR.

Soruşturma aşamasında gözaltına alınan ilk şüphelilerle teması nedeniyle gözaltına alınan Yusuf Edis, kendisinin ve Muhammet Karşılık’ın Sultangazi Kent Ormanı’na yangın söndürme cihazı bıraktıklarını, temas halinde oldukları şüphelilerin ise olay nedeniyle gözaltına alındı. Şüphelilerin kent ormanına 3 cihaz bıraktıklarını söylemesinin ardından ekipler ormanda arama yaparak 2 adet patlamamış bomba ve 1 adet patlamış bomba buldu. Grupların yaptığı çalışmada, bombanın patlamasının ardından Kent Ormanı’nda yangın çıktığı ve yangının itfaiye tarafından söndürüldüğü belirtildi.

ESENLER’DEKİ BİR MAĞAZA ÇANTA CİHAZIYLA YANGIN YANGIN ÇIKARMAK İSTEDİLER

Şüphelilerden Serhat Doğan ifadesinde, “Yusuf Edis’e bir mekanizma hazırladığımı ve bu mekanizmayı örgüt adına bir mağazayı yakmak için kullanacağımızı söyledim. Öğle saatlerinde evden çıktık. Şirinevler metrosuna binip Esenler’e gittik. Yusuf Edis’e ne yaparız diye korktuk, yapıp yapmama konusunda tereddüt ettik ama birbirimizden korktuk.” Biri vazgeçse başkası abisine söyler korkusuyla yürüyüş yolu üzerinde bir mağazaya girdik. Kıyafet ararken sıranın mekanizmaya geldiğini fark ettim. Yusuf Edis’e “Yeri burası değil dışarı çıkalım” dedim ve çantayı Yusuf Edis’e verdiğimde çanta alev aldı ve çantayı yere fırlattım. Yusuf’un kolu. “Mağaza personeli yangını söndürürken hafif yandı, biz de korkuyla kaçtık” dedi. Bir süre sonra olay yerine dönen ikili, mağaza yetkilileriyle görüştükten sonra karakola giderek olayı anlattıklarını belirtti.

ŞİLE’DE DE ORMAN YANGININA ÇIKTILAR

Savcılık, 1 Ocak 2023 ile 1 Ağustos 2023 tarihleri ​​arasında İstanbul genelinde alınan yangın raporlarında, 23 Temmuz 2023’te Şile Ormanı’nda kasıtlı olarak yangın çıkarıldığı bilgisini aldı. Şüphelilerden Yusuf Edis’in muayenesinde Edis’in olay günü Şile’nin Hacı Kasım ve Çavuş mahallelerinde üs kayıtlarının olduğu belirlendi. İddianamede, ikamet adresi Şile Çavuş Mahallesi olmasına rağmen yangını Edis’in çıkardığına dair kuvvetli şüphenin bulunduğu belirtildi.

ŞÜPHELİLER GAZİ KENT ORMANI VE BELGRAD ORMANI İLE İLGİLİ İNTERNETTEN ARAŞTIRMA YAPTI

Şüphelilere ilişkin dijital cihazlarda yapılan incelemede Muhammet Şans’ın 1 Ağustos 2023’te internet arama geçmişinde ‘Gazi Kent Ormanı’ araması yaptığı, 1 Temmuz 2023’te ise ‘Gazi Kent Ormanı’na nasıl gidilir diye arama yaptığı belirlendi. Toplu taşıma ile Belgrad Ormanı’na ulaşabilirsiniz. HTS ve MASAK raporu doğrultusunda şüphelilerden Mehmet İhsan Güney’in, FETÖ/PYD silahlı terör örgütü ve PKK/KCK silahlı terör örgütüyle bağlantılı şüphelilerle bağlantısı ve para transferi yaptığı belirlendi. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda Esenler’de kullanılan meyveli yoğurt kutuları ile bomba yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi.

EYLEM İÇİN FRANSA’DAN PARA GÖNDERİLDİ

Fransa’da yaşayan Agit-Lejvan kod adlı sanık Yusuf Sürer’in, terör örgütü PKK/KCK adına işlem yapması için sanık Mehmet İhsan Güney’e para gönderdiği belirtildi. Gönderilen paranın sanıklar Özgür Günez ve Veysel Elboğa aracılığıyla sanık Serhat Doğan’a verildiği belirtildi.

EVDEN MEDYAM YAPMAK İÇİN MALZEME LİSTESİ YAYINLANDI

Şüphelilerden Rodem kod adlı Serhat Doğan’ın yakalandığı evde bulunan kağıt parçasında yazılı olan, eylemlerde kullanılacak mekanizmaların yapımında kullanılan malzemelerin listesine el konuldu. Doğan’ın telefonunda yapılan incelemede arama geçmişinde ‘İstanbul orman yangını’ ifadesini arattığı belirlendi.

YOĞURT KUTUSUNUN İÇİNDEKİ Kibriti TOZLANDIRARAK ATEŞ YAPAN CİHAZ YAPTILAR.

İddianamede, şüphelilerin Şirinevler’de kaldıkları evde kibrit kutusu bulundurdukları, kibritlerin yanıcı kısmını kesip toz haline getirip, yangın başlatıcı oluşturmak amacıyla meyveli yoğurt kutularına koydukları belirlendi. cihaz.

12 ŞÜPHELİYE İKİ KAT TOPLU ÖMÜR BOYU HAPİS VE 47 YILA KADAR HAPİS İSTEĞİ

İddianamede sanıklar Sinan Aslan, Yusuf Edis, Yusuf Sürer, Veysel Elboğa, Serhat Doğan, Özgür Günez, Muhammet Çözüm, Mehmet Oktay Yılmaz, Mehmet İhsan Güney, Mehmet Emin Yıldırım, Fethullah Arslan ve Alişan Bulut “topluluğu bozmak” ile suçlandı. Devletin birliği ve ülkenin bütünlüğü.” “Ormanları terör amacıyla yakmak”, “izinsiz tehlikeli madde bulundurmak”, “mala zarar vermek” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından 2’si ağırlaştırılmış müebbet ve 16’şar yıl 6’şar hapis cezası. 1 yıldan 47 yıla kadar hapis cezası istendi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği iddianame kapsamında sanıkların duruşmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

18 YAŞINDAN KÜÇÜK 3 SANILIĞA 44 İLA 61 YIL HAPİS CEZASI İSTİYORUZ

M.Ö. ve olaylar sırasında 18 yaşının altında olan Ç.K. DB hakkında farklı bir iddianame hazırlandı. Aynı suçlardan dolayı 18 yaş altı 3 şüpheli için de 44 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları istendi. İddianame İstanbul Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu