Haber

Kadıköy CDP’nin A Listesi’nde Yer Alarak Türkiye’de Bir İlke İmza Attı

Kadıköy, kentleri iklim hareketlerini ve maksatlarını artırmaya teşvik etmek ve desteklemek için kurulan CDP’nin Kentler A Listesi’ne Türkiye’den giren birinci ve tek ilçe oldu.

2000 yılından beri kentler ve lokal idarelerin iklim değişikliğinin olumsuz tesirleriyle çabada yanlışsız seçimler yaparak doğal kaynakları muhafazası için global çapta çevresel raporlama hizmeti sunan CDP, iklim aksiyonu alanında en yüksek puanı alan 123 Kentler A listesinde Kadıköy’ün olduğunu duyurdu. Tıpkı vakitte, kentleri çevresel tesirlerini açıklamaya ve sera gazı emisyonlarını azaltmaya davet eden, su kaynaklarını ve ormanları muhafazaya motive eden, iklim aksiyonları ve amaçlarını artırmaya teşvik eden ve desteklemeye öncülük eden CDP’nin A listesinde yer alan kentler, A listesinde yer almayan kentlere nazaran iki kat daha fazla iklim hafifletme ve ahenk tedbiri alarak kentlerinde iklim ivmesi oluşturuyor. Kadıköy Belediyesi’nin iklim hareket planlarına dönük hayata geçirdiği projelerle listede yerini bulan Kadıköy ilçesi Türkiye’de CDP Kentler A Listesi’ne giren birinci ve tek ilçe oldu.

“Artık harekete geçmeliyiz”

CDP’nin Şehirler A Listesi, şehirler tarafından CDP-ICLEI İzleme Platformu’na beyan edilen çevresel datalara dayanmaktadır. Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı hususa ait bir açıklama yaparak, daha evvel de vurguladığı şu kelamlarını yineledi: “Bir varoluş tehlikesiyle karşı karşıyayız ve artık harekete geçmeliyiz, artık krize kriz gibi davranmalıyız.” Odabaşı kelamlarını şöyle sürdürdü: “Kadıköy de başka kentlerdeki üzere iklim krizinden en çok etkilenecek ilçelerden birisidir. Gerek coğrafik pozisyonu, gerek yüksek nüfusu, gerekse ulaşım merkezi olması; turistik, toplumsal ve kültürel bir merkez olması nedeniyle çeşitli çevresel riskler altındadır. Biz Kadıköy Belediyesi olarak, iklim değişikliği ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor ve bu süreçlere adapte olmaya çalışarak Kadıköy’de, iklim değişikliğinin tesirlerini azaltacak, bunu gerçekleştirecek, iştirakçi, bilinçlendirici ve uygunlaştırıcı uygulamaları hayata geçiriyoruz ve başka kentlere örnek olmaya çalışıyoruz.” dedi.

“CDP – ICLEI anketi mücadelemizde doğru noktada olduğumuzu gösteriyor”

Odabaşı CDP – Iclei anket sonuçlarından duyduğu memnuniyetini söz etti ve bu sonuçların belediye olarak kendilerini daha fazla çalışmaya motive ettiğini söyledi. Odabaşı kelamlarını şöyle bitirdi: “Yaşanabilir kentlerin elbette birçok ögesi var. İklim krizi ve kentlerin yeşil dönüşümü bunun sadece bir boyutu. Kuşkusuz, nitelikli kamusal alanlar, temel hizmetlere erişim, kırılgan toplumsal kümeleri kapsayan siyasetler, kent iktisadı, ulaşım planlaması, biyoçeşitlilik, besin güvenliği, barınma sorunu ve daha birçok bahis eşgüdüm halinde çözüldüğünde yaşanabilir kentlerden bahsedebiliriz. Bu kapsamda; CDP-ICLEI anketi ve sonuçları, iklim değişikliği ile gayretimizde hangi noktada olduğumuzu bize göstermesi ve bizi daha fazla çalışmaya motive etmesi açısından çok kıymetli. Bu yıl A Listesi’nde yer almak ve bölgemizdeki öteki kentlere ve ilçelere liderlik etmekten memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

A Listesi’ne kimler girebilir?

A puanı almak için, öteki hareketlerin yanı sıra, bir kentin CDP-ICLEI İzleme Platformu aracılığıyla kamuya açıklama yapması, kent çapında bir emisyon envanterine sahip olması ve bir iklim aksiyon planı yayınlamış olması gerekiyor. Ayrıyeten iklim riski ve güvenlik açığı değerlendirmesini tamamlamalı ve iklim tehlikeleriyle nasıl başa çıkacağını göstermek için bir iklim ahenk planına sahip olmalıdır. A Listesindeki birçok kentte, Belediye Liderlerinin iklim değişikliğiyle uğraşa yönelik siyasi taahhüdü de dahil olmak üzere çeşitli diğer liderlik aksiyonları de bulunuyor. A Listesindeki kentler, tıpkı ulusal hükümetlerden COP27’de yapmalarının istendiği üzere, uyumlu ve tesirli hareketler yoluyla iklim liderliğini gösteriyor.

Kadıköy Belediyesi’nin İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü öncülüğünde iklim değişikliği ile gayrette geliştirdiği projeleri ve sıfır atık çalışmaları belediyenin etraf ve iklim web sayfalarında ayrıntılı olarak yer alıyor. etraf.kadikoy.bel.tr iklim.kadikoy.bel.tr

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu