Haber

Kürt aydınlarından Levent Gültekin’e tepki: Özür bekliyoruz

Gazeteci Levent Gültekin’in YouTube hesabında yayınlanan bir görselde “Kürtler yalnızca daha büyük bir Kürdistan hayal edecek ve Amerika’nın ve İsrail’in Ortadoğu’daki palyaçoları olacak” sözlerine Kürt aydınları tepki göstererek, Gültekin’i ‘Devlet’e davet eden bir bildiri yayınladı. özür dilemek’.

‘SAHTE AYDINLANMA VE SAHTE DEMOKRATİK…’

43 aydının ortak hazırladığı açıklama metni şöyle: “Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz, tarih ve sosyoloji bilmeyen bazı kişilerin cahilce suçlamaları hakkında söz hakkımızı kullanma ihtiyacı duyuyoruz. Binlerce yıllık kadim tarihi ve kültürü, Mezopotamya’nın ve ülkesi Kürdistan’ın yaşayan bir dinamiğidir. Millet olarak kendi kaderini belirleme hakkına sahiptir. Ancak bölgesel çıkarlar ve baskılar nedeniyle bu hak sıklıkla ertelenmiştir. Egemen devletlerin, bugüne kadar statü ve analizleri yapılmadan bırakılmış, Bağımsızlık, Özerklik, Federasyon ve Özyönetim gibi her türlü statü talepleri yanıtsız kalmıştır.Kürtlerin olağan hakları da yanıtsız kalmıştır. Gazeteci ve aydın olduğunu iddia eden bazı çevreler tarafından aşırı derecede aşağılayıcı ifadelerle taleplerde bulunulmuştur.Biz Kürt kamuoyu olarak bu tür açıklama ve yaklaşımları hiçbir şekilde kabul etmiyoruz ve milletimizden özür bekliyoruz. Değer verdiğimiz ve dost gördüğümüz Türk aydınlarına ve demokratik çevrelerine de aynı hassasiyetle davranılacaktır. Sözleri kabul etmediğinizi görmek ve bilmek istiyoruz. Kürtlerin ve Kürtlerin statü talebi söz konusu olduğunda kör, sağır ve dilsiz olmak geçersiz, aydın ve sahte demokrasidir. “Biz aşağıda imzası bulunanlar olarak Levent Gültekin ve benzeri grupların bu çılgın sözlerinden dolayı derhal özür talep ediyor, konuyu Kürt kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

İmzacılar…

Adil Ercan/Qazî, Ahmet Çelik, Ahmet Gültekin, İstek Savaş Derman, Aydın Alp, Bahadin Robar, Bedel Boseli, Behîce Dinçer, Birgül Özgül, Cemal Babaoğlu, Çiya Andok, Dîba Keskin, Dilara Kılıçkıran Aktaş, Eyüp İtimat, Fatma Taşli Tunç, Ferat Boğatekin, Hacı Özkal, Hamdiye Bilek Turgay, Herdem Merwanî, Heval Dilbahar, İsmail Aktaş, Jîn Aryen, Mahmut Altınak, Saf Xemgîn, Mazîçîne, Mehmet Kabadayı, Mehmet Nuri Güneş, Mehmet Öncü, Mehmet Sait Dilek, Mehmet Veli Karadeniz, Mehmet Yardımcı , Mevlüt Aykoç, Murat İpek, Nurcan Kanıt, Raney Sayılır, Rêdûr Dîjle, Roza Metîna, Sabahattin Halli, Sultan Yaray, Yunus Karakoyun, Zekiye Ayota Alokmen, Zinet Dinçer, Ziya Şeki.

LEVET GÜLTEKİN NE DEMİŞTİ?

Geçtiğimiz hafta YouTube hesabından ‘İsrail-Filistin Savaşı, Muhalefetin Savaş Politikasızlığı, Yetki Kararının Uzatılması’ başlığıyla bir görsel paylaşan Levent Gültekin, şunları söyledi: “Bazılarının Büyük Kürdistan kurma hayali var, bunu yapmalılar. Kusura bakmayın, Kürtler sadece daha büyük Kürdistan hayali kuracaklar ve Ortadoğu’da Amerika ve İsrail’in palyaçoları olacaklar. Çünkü Amerika ve İsrail’in o toprakları yemelerine izin vermeyeceğini düşünüyorlar, hayatınız cehenneme dönecek. Devam edersen seni Ortadoğu mezarlığına gömecekler, İsrail ve Amerika’nın palyaçosu yapacaklar, toprak verme vaadiyle seni alacaklar, tırın arkasına yükleyecekler, Kürdistan’a götürüyorum diyecekler ve Seni o bölgede İsrail’in palyaçosu yapacaklar. 100 yıl sonra bize burada bir devlet vereceklerini sanıyorsun. Peki bu adamın bir planı var, bir plan yapıyor ve bu planın bir parçası olarak seni devralıyor. “Bu ülkenin Kürt vatandaşları durumun ciddiyetinin farkında olsalardı, bir an önce kendi ülkelerine sahip çıkarlardı ve onun hile ve entrikalarla buradan götürülmesine izin vermezlerdi.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu