Haber

NASA, Mars’ın daha hızlı döndüğünü keşfetti

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) bilim adamları, Mars’ın giderek daha hızlı dönmeye başladığını ve bunun sonucunda Mars gününün kısaldığını keşfettiler.

Sky News’in haberine göre Nature dergisinde yayınlanan bir çalışmada, kütlesindeki olası değişiklik nedeniyle Mars’ın dönüşünün hızlandığı ve bunun da Mars günlerinin kısalmasına neden olduğu belirtildi.

Mars’ın dönüş hızının her yıl 4 miliyay saniye (astronomide yıldızlar arasındaki mesafeleri ölçmek için kullanılan açı birimi) arttığı ve bu nedenle Mars’ın günlerinin saniyenin binde biri kadar kısaldığı kaydedilmiştir.

Bu değişiklikleri gözlemleyen NASA bilim adamları, Kızıl Gezegenin kutuplarında biriken buzun ya da buzun altındaki kara kütlelerinin açığa çıkmasıyla yaşanan geri tepmenin buzul çağından sonra olduğunu düşünüyorlar.

NASA, tıpkı bir buz patencisi dönerken kollarını açtığında dönüş hızının artması gibi, bir gezegenin kütlesindeki bu tür değişikliklerin gezegenin hızlanmasına neden olabileceğini vurguluyor.

Araştırmada Mars’taki InSight kara aracı ve “Derin Uzay Ağı” verileri kullanıldı.

Bilim insanları, Mars’taki InSight kara aracının ilk 900 günlük verilerini kullanarak dönüş hızındaki değişikliği tespit etti.

Tespit, InSight ve NASA’nın Dünya üzerindeki uluslararası dev uluslararası radyo antenleri dizisi olan “Derin Uzay Ağı” işbirliğiyle sağlandı.

“Deep Space Network” antenleri ile InSight’a radyo sinyali gönderildi ve aracın geri gönderdiği sinyaldeki frekans değişimleri izlenerek Mars’ın dönüş hızı belirlendi.

Araştırmanın ekip lideri Sebastien Le Maistre, değişimin “Mars’ın bir yılda kat ettiği mesafenin sadece birkaç on santimetresi” olduğunu belirterek, “Bu değişiklikleri görmek bile uzun zaman alıyor ve bir sürü verinin ortaya çıkarılması gerekiyor. toplanmış.” söz konusu.

Bilim adamları, InSight’ın topladığı verileri incelemenin uzun yıllar alabileceğini ve pek çok yeni bilgi elde edilebileceğini düşünüyor.

Güneş panellerini toz kaplaması sonucu gücü tükenince NASA ile InSight arasındaki iletişim kesildi ve aracın görevine 21 Aralık 2022’de son verildi.

InSight, 4 yıl boyunca Mars yüzeyinde görev yaptı.

haber-maden.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu