Ekonomi

Türkiye-BAE ticareti 5 yılda 40 milyar dolara ulaşacak

Türkiye ile tüketim malları alanında ticaret yapan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ekonomik çıkarları nedeniyle tarih verdi. BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, Türkiye ile BAE özel kolunun yakın ilişkiler ve anlaşmalardan faydalanmasını sağlamak istediklerini belirtti. Ticaret rakamları için son tarih veren Al Zeyoudi şunları söyledi: “Türkiye ile BAE arasında büyük rakamlar göreceğimize eminim. 5 yıl içinde 40 milyar doları göreceğiz.”söz konusu.

BAE, Türkiye İÇİN TARİH VERDİ

Zeyoudi, yaptığı açıklamada, son dönemde Türkiye’ye yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İki ülkenin petrol dışı ticarette yeterli büyümeyi yakaladığını belirten Zeyoudi, Türkiye ile BAE arasındaki petrol dışı ikili ticaretin 18 milyar dolara dayandığını belirtti.

Bu yılın ilk yarısında iki ülke arasındaki ticarette çok iyi bir büyüme yaşandığını vurgulayan Zeyoudi, ikili ticaretin yılın ilk yarısında neredeyse 13,5 milyar dolara ulaştığını söyledi.

“BİRLİKTE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ”

Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, ikili ticarette özel sektörün önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“(Türkiye ve BAE) Biz bu yakın ilişki ve anlaşmalardan özel sektörün de faydalanmasını sağlamak istiyoruz. Türkiye ile BAE arasında büyük rakamlar göreceğimize eminim. 5 yıl içinde 40 milyar doları göreceğiz. Bu ivmeyi sürdürmek, özel sektörün diğer pazarlara farklı bir gözle bakmasını ve birlikte çalışmasını sağlamak istiyoruz.”

Verilen bilgilere göre BAE, Türkiye’nin Körfez bölgesindeki en önemli ticaret ortaklarından biri. Türkiye’nin BAE’ye ihracatında tüketim malları yüzde 58,6’lık payla ilk sırada yer alıyor. Bunu yüzde 30,07 payla ara malları ve yüzde 8,11 payla yatırım malları takip ediyor.

mudanya-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu