Haber

Yabancı Uzmanlar Çin Ekonomisine Güveniyor

Çin ekonomisinin istikrarlı büyümesine inandıklarını ifade eden birçok uzman, bunun zayıf küresel ekonomiye ivme kazandıracağını söyledi.

Beklenmeyen pek çok faktörle karşı karşıya kalan Çin ekonomisi, 2022’de yüzde 3 büyüyerek dünyanın önde gelen ekonomileri arasında görece yüksek bir oran yakaladı.

SES 1 (İspanyolca): EDUARDO REGALADO, Küba Uluslararası Politika Çalışmaları Merkezi kıdemli üyesi:

“2022 sonuçlarında altı çizilmesi gereken ilk şey, Çin ekonomisinin dirençli olduğu, yani bu güçlü iç ve dış zorluklara göğüs gerdiğidir. Bu zorluklara rağmen Çin ekonomisi büyümeye devam etti.

Yüzde 3’lük bir büyüme (2022’de), Çin ekonomisinin büyüklüğü düşünüldüğünde çok büyük bir büyüme anlamına geliyor. Bunun yanı sıra büyümeye devam etmesi de değerli.

Bu son derece şaşırtıcı bir sonuç ve hem yurtiçinde hem de yurtdışında Çin ekonomisinin alkışını hak eden bir sonuçtur.”

Çin ekonomisinin dünya ile daha yakın ve güçlü bir şekilde entegre olması nedeniyle uzmanlar, Çin’in ekonomik toparlanmasının dünya ekonomisinin büyümesine önemli bir ivme kazandıracağına inanıyor.

SES 2 (İngilizce): HEYSEM EL-GAYS, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri:

“Çin açıldı. Çin, önde gelen bir küresel ekonomik lokomotif konumunda. Küresel ekonomi, dünya ve güç için çok şey ifade ediyor. Ve tabii ki dünyanın ortasındaki Çin ile ticaret için de değerlidir.

Bunun etkisi çok büyük. Yaklaşık 4 yıldır Çin’de yaşayan ve Çin’in gerçekte nasıl gelişip büyüyebileceğini görmüş, Çin halkının ne kadar aktif, son derece vatansever ve ülkesinin kalkınması için istekli olduğunu gören biri olarak Çin’e inanıyorum. Çin ekonomisine ve Çin liderliğinin, hükümetinin ve halkının gücüne olan güvenimiz son derece yüksektir.”

SES 3 (İspanyolca): EDUARDO REGALADO, Küba Uluslararası Politika Çalışmaları Merkezi kıdemli üyesi:

“Çin’in kurulu bir kapasitesi var, Çin’in ekonomik gelişimini sürdürmek ve desteklemek için iç talebi var. Çin, iç talebi canlandıran küresel değer zincirlerine, tedarik zincirlerine entegre oldu. Çin’in ekonomik büyümesi ülkede açıkça fark edilecek ve bunun faydaları olacak.” dünya ekonomisi için.”

xinhua HaberlerAjans muhabirleri Pekin’den bildiriyor.

(XHTV)

Kaynak: Xinhua / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu