Haber

113 yıllık Meryem Ana Ermeni Kilisesi, Hatay depreminde ağır hasar görmesinin ardından ibadete kapatıldı.

Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Türkiye’deki tek Ermeni yerleşim yeri olan Vakıfköy Mahallesi’nde bulunan 113 yıllık Meryem Ana Ermeni Kilisesi, Hatay’da 20 Şubat’ta meydana gelen 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremlerin ardından ibadete kapatıldı.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük depremden ağır şekilde etkilenen Hatay’da binlerce bina yıkılırken, Samandağ ilçesindeki ülkenin tek Ermeni yerleşim yeri olan Vakıfköy Mahallesi’nde büyük bir yıkım olmadı. 130 nüfuslu yerleşimde depremde can kaybı yaşanmadı.

Ancak Hatay’da 20 Şubat akşamı 3’er dakika arayla meydana gelen Defne ve Samandağ merkezli depremlerde Vakıfköy’de çok sayıda kişinin konutu ağır hasar görürken, 113 yaşındaki Meryem Ana’nın birçok yeri de yıkıldı. Kampüsün simgesi olan kilise yıkıldı. İlk depremde dış duvarları kısmen hasar gören tarihi kilise, 20 Şubat’ta yaşanan depremlerin ardından kullanılamaz hale gelince ibadete kapatıldı.

Meryem Ana Ermeni Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Misak Hergel, 20 Şubat’ta peş peşe meydana gelen depremlerin yaşadıkları yerde büyük hasara yol açtığını belirtti. Hataylılar olarak yaşadıkları acıların tarifinin bulunmadığını belirten Hergel, “Şükürler olsun ki bu büyük yıkımda köyümüzden, mahallemizden kimse kaybolmadı. Yıkılan kilisemiz 1910 yılında hizmete açıldı. Asırlık simgeleşmiş bir yapıydı.1997 yılında köklü bir restorasyon çalışması yapıldı.O sıralarda köyümüzün adı duyuldu ve ilgi odağı oldu.6 Şubatta kilisemiz hafif hasar gördü. , 20 Şubat depremlerinde harap olmuş Hatay’da faal durumda iki Ermeni kilisesi var Biri burada biri obur İskenderun Her iki kilisemizde de uzun süre ibadet edilemez hale geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu