Ekonomi

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’dan ‘güvence bedeli’ açıklaması: ‘Bedelini ağır ödüyorlar’

EPDK’dan yapılan yazılı açıklamada, geçtiğimiz hafta afet bölgesinde yaşayan ve depremden etkilenen vatandaşların olağanüstü hal süresince yeni elektrik ve doğalgaz abonelikleri yaparken güvenlik ücretini ödememesine karar verildiği hatırlatıldı. , ister deprem bölgesinde ikamet etmeye devam etsinler, ister başka bir şehirde ikamet etmeye başlasınlar.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yılmaz, garanti konusunda depremzedeleri zor durumda bırakmamak için kurum yetkililerinin elektrik ve doğal gaz, dağıtım ve gümrükçü firmalarla toplantılar yaparak gerekli uyarılarda bulunduğunu bildirdi. fiyat.

Ülkenin güçlü bir süreçten geçtiğini vurgulayan Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“-Asrın felaketinin ardından hem milletimiz hem de dairemiz büyük bir dayanışma örneği sergiledi. İnşallah yaraları hep birlikte ve çabuk saracağız. Garanti ücreti konusunda da firmaları çok net bir dille uyardık.

– Kimse gereksiz kırtasiye malzemeleriyle depremzedelerimizi rahatsız etmesin. Elektriğin, doğalgazın, hatta su faturasının taşınabilir bir ekran görüntüsü bile yeterli olacaktır. Bu konudaki kararımızın net ve titizlikle uygulanmasını istiyoruz. OHAL süresince vatandaşlarımız garanti ücreti ödemeyecektir. Aksi davranıp garanti ücreti talep eden firmalar, gereksiz kırtasiyelerle abonelik sürecini yavaşlatmakta, depremzedelerimizi ağır bedel ödetmektedir.”

EPDK tarafından alınan karar sonrasında, e-Devlet platformundan veya herhangi bir nüfus müdürlüğünden alınan tarihi yerleşim (ikamet) belgeleri, valilik, kaymakamlık gibi idari birimlerden gelen yazılar, elektrik, su, doğalgaz Elektrik ve doğalgaz aboneleri aboneliklerini fatura veya faturaların taşınabilir ekran görüntüleri gibi belgelerle göstermeleri, olağanüstü hal süresince yeni abonelik işlemlerinde depozito alınmayacaktır.

Deprem öncesi afet bölgesinde yaklaşık 6 milyon elektrik ve 1 milyon 700 bin doğalgaz abonesi bulunurken, bu aboneler elektrik için en az 420 lira, doğalgaz için 1430 lira ödüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu