Haber

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü

Nevşehir Belediye Lideri Dr. Mehmet Savran, şiddetin her türlüsünün hayatımızdan çıkartılması için toplumun tüm kısımları, bayan erkek, genç yaşlı, sivil toplum kuruluşları, kamu yöneticileri, medya dahil olmak üzere herkesin bu hususta elinden geleni yapması gerektiğini söyledi.

25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Uğraş ve Dayanışma Günü hasebiyle Nevşehir Belediyesi Bayan ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen program Bayan ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirildi.

Son devirde şiddetten hayatını kaybeden 10 bayanın hayat öyküleri ve fotoğraflarının yer aldığı standın açılışı ile başlayan program daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Kadına El Kalkamaz’ isimli görüntü gösterimi ile devam etti.

İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerince KADES uygulamasının tanıtıldığı programda Belediye Lideri Dr. Mehmet Savran da bir konuşma yaptı.

Savran şöyle konuştu;

“Kadına yönelik şiddet konusu ele alınırken birçok şey söylenebilir. Sahiden çok yaralı ve üzgün olduğumuz bir husus. Bayana yönelik yahut beşere yönelik şiddetin bir alışkanlık, yaklaşım olmasından çıkartılması gerekiyor. Bu da hem kız hem de erkek çocuklarımızın eğitimi ile mümkün. Tabi ki eğitimi verecek olan anne ve banın da buna inanmış, şiddete yönelmeyen, şiddetin tahlil olmadığını bilen bireyler olması gerekiyor. Bu manada hem İçişleri Bakanlığımızın hem de Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığımızın önemli çalışmaları var. Bizlerde bu hususta yöneticiler olarak her türlü imkânı kullanıp toplumu eğitmeyi bir vazife bilmeliyiz. Zira şiddeti mantıklı bulan, şiddeti makul gören bir anlayış ile şiddeti önlemek çok sıkıntı. İkinci dikkat çekmek istediğim mevzu da bayana yönelik şiddet kelam konusu olduğunda bunun toplumsal, toplumsal bir sorun olduğunu kabul etmek, yönetimsel ve siyasi bir sorun olmadığını bilmek gerekiyor. Ne yazık ki bayana yönelik şiddet ile karşılaştığımızda, bayan cinayetleri olduğunda kimi çevreler bunun güya mevcut iktidarın ya da devletin bir yanılgısı, siyaseti sonucu oluştuğu istikametinde algı oluşturmaya çalışıyor. Bu bayana yönelik şiddetle uğraşa çok büyük ziyan veriyor. Aslında onların niyetleri bayana yönelik şiddeti önlemek olsa bunu bir toplumsal ve toplumsal bir sorun olarak kabul edip bu manada daima birlikte gayret eder. Bizler hem Müslüman bir toplum olarak hem de Türk milletinin birer ferdi olarak aslında şiddetten çok uzak bir toplumuz. Şiddet bizim genlerimize muhalif. Peygamber Efendimiz ‘Cennet anaların ayaklarının altındadır’ derken dinimiz bir insanı öldürmenin en büyük günahlardan biri olduğunu söyler. Anadolu’nun sesi olan büyük üstat Neşet Ertaş ise; ‘Kadınlar insandır biz ise insanoğlu’ der. Bunların sahiden topluma öğretilmesi ve bizim kendi kimliğimize bürünmemiz gerekiyor. Şiddeti bu halde önleyebileceğimizi düşünüyorum. “

AK Parti Vilayet Lideri Ali Kemikkıran, Bayan Kolları Lideri Ayşe Bilgiç, Merkez İlçe Lideri Ferit Yiğitarslan, Belediye Lider Yardımcısı Mustafa Alevli ve Nevşehir Belediyesi Bayan Çalışmaları Merkezi (KAÇEM) kursiyerlerinin katıldığı program ikram takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu