Haber

Bakan Kurum: Düzce’de 71 bina acilen yıkılacak

DÜZCE (İGFA) – Düzce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile sarsıntı bölgesine gelen devletin doruğunu ağırladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un inceleme yaptığı Düzce ve ilçeleri için kıymetli kararlar alındı.

Düzce Belediye Lideri Dr. Faruk Özlü ve vilayet bürokrasisinin ağır inceleme ve toplantılar yaptığı ziyaretlerde Düzce Valiliği’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Düzce’de acil olarak yıkılması gereken ağır hasarlı 71 bina olduğunu belirterek 600’ü aşkın saha çalışanının aralıksız hasar tespit çalışması yaptığını söyledi.

Hasar tespit çalışmalarının vilayet genelinde yüzde 70 oranında tamamlandığına dikkat çeken Bakan Kurum, “Şu an itibariyle bize gelen taleplerin bir kısmını karşıladık. Hasar tespit çalışmalarına baktığımızda; Düzce genelinde %70’i tamamlandı. Toplamda 4 bin 316 binada 15 bin bağımsız kısımda hasar tespit çalışmaları şu an itibariyle yapılmış oldu. Bu kapsamda Gölyaka merkezde 6 binamızı acil yıkılacak olarak belirledik. Cumayeri’nde 7 bina 9 bağımsız kısım, Çilimli’de 5 bina 9 bağımsız kısım, merkez üssü Gölyaka’da 23 bina 42 bağımsız kısım, Gümüşova’da 9 bina 16 bağımsız kısım, merkezde özellikle yapı stokunun eski olduğunu tespit ettiğimiz alanlar bunlar; 21 bina 31 bağımsız kısım olmak üzere Düzce genelinde acil yıkılacak ağır hasarlı 71 bina 134 bağımsız kısım tespit edildi. Natürel bu tespitlerle birlikte kira, eşya ve taşınma yardımları vatandaşlarımıza veriyoruz. Vatandaşlarımızı inançlı alanlara taşıdıktan sonra yıkım sürecini de Valiliğimiz uyumunda yürüteceğiz” dedi.

10 MİLYON TL BELEDİYELERE, TOPLAM 27 MİLYON TL DÜZCE’YE GÖNDERİLDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte basın açıklaması yapan Bakan Murat Kurum, binası hasarlı olan vatandaşların bilgi alacağı noktaları ve Düzce’ye birinci etapta gönderilen dayanak ödemelerinden de kelam etti.

Bugüne kadar yaptığımız hasar tespit çalışmalarını E-Devlet üzerinden hasartespit.gov.tr adresinden vatandaşların öğrenebileceğini belirten Bakan Kurum, “Evleri az hasarlı ya da hasarsız olarak tespit edilen vatandaşlarımız meskenlerine girebilirler. Ağır hasarlı meskenleri olanlar, zati bu da uygulamada net bir formda tanım ediliyor; meskenlerine giremeyecekler. Binaların taşınma ve yıkım sürecini birlikte yürüteceğiz. Alışılmış bu noktada bir yandan hasar tespitini yaparken bir yandan da altyapı elektrik doğalgaz işlerine ait hasarları giderme gayreti içindeydik. Belediyemiz ve Vilayetler Bankamız birlikte ufak altyapı hasarları vardı içme suyu, kanalizasyon ve yağmur sınırı üzere gruplarımız süratli bir halde giderdi. Şu an kentimizde içme suyu ulaşmayan hiçbir bölgesi bulunmuyor. Vilayetler Bankası Genel Müdürlüğü aracılığı ile altyapı harcamaları için belediyelerimize 10 Milyon TL kaynak aktardık” diye konuştu.

Bakan Kurum açıklamasında TOKİ tarafından başlatılan toplumsal konut projesine yeni yapılacak konutların da dahil edileceğini söyleyerek kentsel dönüşümün kıymetine dikkat çekerek, 25 bin konutun dönüşümünün devam ettiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu