Haber

34 Yıl Sonra Geri Dönüyor: 2,5 Liranın Basılmaya Hazır Olduğu İddiası Trend Oldu

34 yıl önce 1989 yılında tedavülden kaldırılan 2,5 liralık madeni paralar geri dönüyor. Darphane’de tüm hazırlıkların tamamlandığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan onay beklendiği iddia edildi.

2021 yılı sonrasında hızlanan enflasyon artışı nedeniyle TL’nin değer kaybetmesi nedeniyle dolaşımdaki para birimleri ödeme sistemlerinde sorunlara yol açıyor.

Özellikle 2022 yılında maliyeti değerinin üzerinde olan madeni paralar bir süre piyasada bulunamadı. Kağıt banknotlar üzerindeki tartışmaların artmasıyla birlikte paranın değeri de artmaya başlıyor.

‘Madeni para’ sorununu çözmek amacıyla 1 liralık madeni para üzerindeki baskıyı hafifletmek amacıyla 2,5 liralık madeni paranın piyasaya sürülmeye hazırlandığı iddia edildi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü 2,5 TL’lik madeni para basmaya hazır ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayını bekliyor. Onaylandığı takdirde kısa sürede tedavüle gireceği öğrenilen 2,5 liralık madeni paralar, en son 34 yıl önce 1989 yılında tedavülden kaldırılmıştı.

1960 yılında piyasaya sürülen 2,5 liralık banknotlar 29 yıl kullanımda kalmış, değer kaybı ve ödeme sistemlerinin yetersiz olması nedeniyle 1989 yılında tedavülden kaldırılmıştır.

Darphane ve Pul Matbaası Genel Müdürlüğü’nden Erdoğan’a 2 TL’lik madeni para basımı için teklif yapılırken, Erdoğan’ın 2,5 liralık madeni parayı daha uygun bulduğu iddia edildi. Darphane yetkilileri de yeni bir çalışma yaparak bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sundu.

İlk çalışma 2,5 TL’lik madeni paranın üzerinde Atatürk’ün kalpli fotoğrafı kullanılarak yapılırken, diğer rölyef 2,5 TL’lik madeni para üzerinde kullanıldı, zira bu rölyef 100’üncü yıl dönümüne özel olarak basılan 5 TL’lik banknotta kullanıldı. Türkiye Cumhuriyeti.

2022 yılında hızlanan döviz kuru ve metal emtia fiyatlarındaki artışla birlikte 1 TL’lik baskı maliyeti 2 lira 30 kuruş’a çıkarken, aynı maliyetle 2,5 TL’lik baskı maliyeti de artacak. Böylece tasarruf sağlanacak ve piyasadaki coin açığı kapatılacak.

Maliyeti 1 liraya düşürmek için gramaj azaltılıp nikel oranı düşürülürken, eski alaşımla basılmış olsaydı bugün 1 liranın maliyeti 3,5 liraya çıkacaktı.

Metal fiyatlarındaki artışla birlikte 1 TL’nin maliyeti 2,7 TL’ye yükseldi, yeni baskı yöntemiyle maliyet 1,9 TL’ye düşse de döviz kurunun artmasıyla maliyet yeniden 2,30 TL’ye yükseldi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılına özel olarak basılan 5 TL’lik madeni paralar, sınırlı sayıda olması ve hediyelik eşya olarak saklanması nedeniyle piyasadaki madeni para sorununa çözüm olarak sunulmuyor. .

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 31 Ekim itibarıyla Merkez Bankası’na 5 TL’lik özel hatıra parası verirken, TCMB de ilk partiyi muhabir bankalar aracılığıyla dağıtmaya başladı.

evren-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu