Sağlık

Daha genç bir görünüm için tedavi olarak botoks uygulanan hastalıklar

Yüz hatlarını yok etmek amacı ile kozmetik alanında kullanılan botoks sadece estetik görünüm için değil birçok sağlık sorununun tedavisinde de kullanılmaktadır. Botox, Clostridium Botulinum adlı bakterinin salgıladığı bir toksindir ve yaklaşık 30 yıldır kullanılmaktadır. Ancak nörolojide kullanıldığı alanlar kozmetiğe göre daha az bilinmektedir. Bu yazımızda botoksun hangi hastalık tedavilerinde kullanıldığını sizler için derledik.

Kaynak:https://www.ntv.com.tr/saglik/botoksu…

Botox kas içine enjekte edildiğinde o kasa veya kas kümelerine ulaşan sınır uçlarını kalıcı olarak devre dışı bırakır.

Böylece kasların neden olduğu istemsiz hareketleri ve aşırı kasılmaları ortadan kaldırır. Bu etki 3-4 ay sürdüğü için bu süre sonunda kasılmalar tekrar başlayabilir. Bu nedenle enjeksiyonları tekrarlamak gerekir. prof. Yeşim Gülşen Parman, botoksun kozmetik dışında 6 hastalık kümesinde düzleştirici etkisi olduğunu belirtti.

Botoks tedavisinin uygulandığı nörolojik durumlar şunlardır:

  • Boyun kaslarının istemsiz kasılması (spazmodik tortikolis)

  • Göz çevresindeki kasların aşırı kasılması (blefarospazm)

  • Yazar krampı (yazı yazarken parmak ve kol kaslarının aşırı kasılması)

  • Çene kaslarının kasılması (Oromandibular distoni)

Ani, istemsiz, tekrarlayan hareketler veya mimikler olarak bilinen tikler, özellikle baş ve boyun bölgesini ilgilendirdiği durumlarda (aşırı göz kırpma, yüz buruşturma, boyun çevirme) botokstan fayda görebilir.

Botoks, distoni ve tiklerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Distoni, beyin tarafından iletilen sinyalin yanlış iletilmesi sonucu vücudun belirli bir bölgesinde veya yaygın olarak ortaya çıkan istemsiz kas spazmlarına verilen genel bir tanımdır. Bazı durumlarda vücudun bir bölgesinden (göz, boyun, kollar ve eller gibi) başlayarak ağrılı bir duruma dönüşebilir. Bir tür hareket sistemi hastalığı olan distoni, daha çok beynin derin yapılarını tutan hastalıklarda görülür. Bazı hastalıklara (Parkinson hastalığı) eşlik edebildiği gibi tek başına bir hastalık olarak da ortaya çıkabilir. Üstelik her yaşta görülebilir. İstem dışı devam eden tik ve distoni hastalıklarını tedavi eden botoks, kas bloke edici etkisi sayesinde kas kasılmalarını kontrol altına alarak hastanın yaşam kalitesini artırabilmektedir.

Spastisiteyi yumuşatmak ve kasları sertleştirmek için kullanılır.

Kas hareketleri, normalde bazı kasların kasılmasına izin verirken kalça kaslarının gevşemesine izin veren karmaşık bir sistem tarafından kontrol edilir. Sonuç olarak, birçok kas aynı anda kasılabilir. Buna spastisite denir. Beyin damarlarının tıkanması veya beyin kanaması sonucu ortaya çıkan inme (felç), spastisiteye neden olan hastalıklardan biridir. Bu duruma beyin ve omurilik travmaları, multipl skleroz (MS) gibi sınır sistemine zarar veren başka hastalıklar da eklenebilir. Spastisite tedavisinde birçok prosedür kullanılmaktadır. İlaç denenebilir, gerektiğinde cerrahi tedaviye başvurulabilir. Son yıllarda gündeme gelen botoks tedavileri, çok gergin ve sert hale gelen kasların ve kas kümelerinin gevşemesine neden olur. Bu tedavi yöntemi fizyoterapi ile birlikte uygulandığında başarılı sonuçlar alınabilir.

Botoks ayrıca sürekli ve çok göz kırpma gibi sorunları da tedavi eder.

Hemifasiyal spazm, yüzün uç tarafından uyarılan yüz mimik kaslarının aralıklı kasılmasından kaynaklanır. Genellikle göz kaslarının aralıklı tikleri veya spazmları ile başlar ve gözün kapanmasına neden olacak kadar şiddetli olabilir ve yetişkinlerde daha sık görülür. Spazmlar daha sonra alt yüzün kaslarına yayılabilir. Yaydığı kasların ortasındaki başlıcaları; yanak kasları, ağız çevresindeki kaslar ve daha az sıklıkla boyun kasları sayılabilir. Botoks bu hastalığın tedavisinde ilk tercih edilen seçenektir. Spazm görülen göz çevresi ve yüz kaslarına uygulanır. Tedavi hastaların yüzde 80-90’ında olumlu sonuç verdi.

Botoks ile aşırı terleme sorunu analiz edilebilir.

Terleme, ter bezlerinin vücut ısısını stabilize etmek için sıvı üretmesi durumudur. Hiperhidroz yani aşırı terleme, ter bezlerinin fazla çalışması sonucu ortaya çıkar. Özellikle koltuk altları, avuç içi ve ayak tabanları çok terler. Bu da; Giyilen kıyafetlerin koltuk altlarının ıslanması, ayakkabılarda ayakların terlemesi ve dolayısıyla kokuya neden olması yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Ancak yüzde aşırı terleme de görülebilir. Aşırı terleme sorununun çözümlenmesinde kullanılan botoks; Diğer uygulamalarda olduğu gibi kas içine değil deri içine veya deri altına enjekte edilir. Bunun nedeni ise terlemeyi düzenleyen sınır uçlarının derinin üst tabakasında yer almasıdır. Enjekte edilen botoksun etkisi 6 aya kadar sürmektedir.

Diş hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bruksizm yani diş gıcırdatma genellikle uyku sırasında oluşan kuvvetli çene hareketlerinden kaynaklanan çenelerin birbirine kenetlenmesi ve dişlerin gıcırdatılması ile ortaya çıkar. Genellikle bu alışkanlığa sahip kişiler gece uyku sırasında meydana geldiği için diş gıcırdattığının farkında olmazlar. Botox uygulaması diş gıcırdatma ve çene sıkma problemlerine çözüm oluyor. Diş gıcırdatma, çene sıkma gibi hareketler diş aşınması, dolguların kırılması, çene eklemi bozuklukları gibi sorunları beraberinde getirirken çiğneme kaslarına uygulanan botoks işlemi ile kısa sürede başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Migren tipi baş ağrısı ve gerilim tipi baş ağrısında da faydalıdır.

Kas gevşetici etkisi olduğu bilinen botoks, kas spazmlarına yol açtığı için şakak ve ense bölgesine uygulandığında kas kaynaklı baş ağrıları ve migren gibi yaşam kalitesini düşüren hastalıkları da makul bir süre ortadan kaldırabilmektedir. . Bu tedavi özellikle kronik baş ağrısı çekenlere ve ilaç kullanamayanlara önerilir.

kurucasileajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu