Haber

Demirtaş: Talebimiz Akşener ve Perinçek ile aynı gerekçeye dayanıyor

Eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, PKK başkanı Abdullah Öcalan ile görüşme talebine ait açıklama yaptı.

Abdullah Öcalan ile SEGBİS yoluyla görüşmek için Adalet Bakanlığı’na bugün dilekçe veren Demirtaş, Halk TV’de yayımlanan Kelamım Var programına bir ileti gönderdi.

Selahattin Demirtaş bildirisinde “Esad’dan Mursi’ye, Suudilerden Birleşik Arap Emirliklerine, İsrail’e kadar herkesle görüşmek, barışmak mübah ve meşru görülürken sıra Kürtlere gelince terör parantezine alınıp sadece silah ve operasyon seçeneğinin dayatılmasını Türkiye için son derece sakıncalı bir politika olarak değerlendiriyoruz” sözlerini kullandı.

Demirtaş’ın bildirisi şöyle:

“Bugün 13.30’da Adalet Bakanlığına, Öcalan ile görüşme yapma isteğimi içeren bir dilekçe verdim. Rastgele bir spekülasyona yer vermemek açısından size şunları söylemek isterim:

YENİ BİR TAHLİL SÜRECİNE DAİR EMARE YOK: Benim yahut HDP idaresinin İmralı’da hiçbir teması, irtibatı yahut görüşmesi olmadı. Yeni bir tahlil süreci başlayacağına dair en küçük bir emare yahut bilgi de yok. Lakin biz, giderek tırmanan tansiyon ve her gün can yakan, can alan çatışmalar karşısında yerimizde oturmak, yalnızca acıyı ve taziye dileklerimizi paylaşmak istemiyoruz. Çatışmaların önüne geçebilmek emeliyle, siyasetçiler olarak inisiyatif almak için bu müracaatları yapıyoruz.

TÜRKİYE İÇİN SON DERECE SAKINCALIDIR: Esad’dan Mursi’ye, Suudilerden Birleşik Arap Emirliklerine, İsrail’e kadar herkesle görüşmek, barışmak mübah ve legal görülürken sıra Kürtlere gelince terör parantezine alınıp yalnızca silah ve operasyon seçeneğinin dayatılmasını Türkiye için son derece sakıncalı bir siyaset olarak kıymetlendiriyoruz.

AYNI MÜNASEBETLERLE GÖRÜŞMEK İSTİYORUZ: Örneğin Akşener, Perinçek Türkiye’nin güvenliği ve barışı için “Hükümet bizi görevlendirsin, Esad ile görüşmeye gideriz” demişlerdi. Biz de tıpkı münasebetlerle İmralı’da Öcalan ile görüşmek istiyoruz. Durum bundan ibarettir. Son derece yeterli niyetli, kamuoyunda da geniş dayanak bulacağına inanıyor, umuyor, diliyorum.

Özgür günlerde görüşebilmek üzere, selamlarımla…” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu