Haber

Mali, Tunus’taki düzensiz göçmen tartışması sonrasında vatandaşları uyardı

Mali Dışişleri Bakanlığı, Tunus Devlet Başkanı Kays Said’in ülkesine göç eden Afrikalıların kontrol altına alınması gerektiği yönündeki açıklamasına tepki göstererek, bu ülkedeki vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Tunus’ta Sahra Altı Afrika’dan gelen düzensiz göçmenlere ilişkin açıklamaların dikkatle takip edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Tunus’ta yaşayan Mali vatandaşları, devam eden tartışmalar nedeniyle dikkatli olmalı ve güvenliklerini tehlikeye atacak bir tavır almamalıdır.” ifadesi kullanıldı.

Tunus Cumhurbaşkanı Said, 22 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen düzensiz göçle “Tunus’un demografik yapısının değiştirilmesinin amaçlandığını” belirtmiş ve bunun kontrol altına alınması için gerekli tedbirlerin alınması çağrısında bulunmuştu.

Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, yaptığı açıklamada söz konusu açıklamaları “şiddetle kınadığını” söyledi.

Açıklamada, “Kökenleri ne olursa olsun göçmenlere insan onuruna yakışır şekilde davranılırken uluslararası hukuka saygı gösterilmesi ve insanlara zarar verecek her türlü nefret söylemi ve ırkçılıktan kaçınılması gerektiği” vurgulandı.

Tunus’un AfB üyesi olduğu hatırlatılan açıklamada, başta üyeler olmak üzere tüm ülkelere uluslararası hukuk çerçevesinde göçmenlere karşı yükümlülüklerini yerine getirmeleri çağrısında bulunuldu.

Her yıl binlerce Afrikalı düzensiz göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla deniz yoluyla Avrupa’ya ulaşmak için Tunus’a geliyor.

Uzun yıllar Tunus’ta göçmen mahallelerinde yaşayan Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen göçmenlerin bir kısmı Avrupa’ya ulaşmayı başarırken, bir kısmı da denizde hayatını kaybediyor.

haber-koycegiz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu